Istraživači upoređuju iskustva bliske smrti i psihodelična iskustva

Istraživači upoređuju iskustva bliske smrti i psihodelična iskustva

Istraživači su analizirali sličnosti i razlike između iskustva bliske smrti (NDE) dok ste u komi i iskustva izazvanog psihodeličnim lekom. Uprkos uobičajenim temama koje su se pojavile, kao što su transcendencija prostor-vreme ili rastvaranje ega, samo u NDE-u su objavljene teme pregleda života, susreta sa preminulim voljenima i praga nepovrata.

Godine 1994, Stanislav Grof, jedan od osnivača transpersonalne psihologije, prijavio je visoku uporedivost između LSD-a i kasnijeg NDE-a. Međutim, osim Grofove studije, nijedna druga nije sistematski izveštavala o osobama koje doživljavaju i klasično psihodeličko iskustvo i iskustvo bliske smrti, kao ni njihova razmišljanja o uporedivosti. Dakle, postojala je praznina u studiji o odnosu između NDE i iskustva izazvanog veoma moćnim endogenim psihodeličnim lekom koji se zove 5-metoksi-DMT (5MeO-DMT).

Paskal Majkl i saradnici analizirali su sličnosti i razlike između NDE, tokom kome, i iskustva izazvanog psihodeličnim lekom 5MeO-DMT.

Članak „Ovo je vaš mozak na smrti: komparativna analiza iskustva blizu smrti i naknadnog iskustva sa 5-metoksi-DMT“, objavljen u junu u časopisu Frontiers in Psichologi, predstavlja studiju slučaja 54-godišnjaka Belac iz Severne Amerike, za koga se popularno dokumentuje da je imao duboko iskustvo bliske smrti dok je bio u komi izazvanoj bakterijskim meningoencefalitisom. Pored toga, pojedinac je takođe kasnije prošao iskustvo sa 5MeO-DMT.

Istraživači sa Univerziteta u Griniču i Imperijal koledža obavili su polustrukturirani intervju sa subjektom u vezi sa njegovim iskustvima sa NDE i 5MeO-DMT, a zatim analizirali slične i različite teme koje se pojavljuju između dve države, sa posebnim isticanje sopstvenih percepcija subjekta o sličnostima i razlikama između iskustava.

Sve u svemu, primećen je visok nivo uporedivosti između NDE i psihodeličnog iskustva, sa zajedničkim temama koje se pojavljuju, kao što su transcendencija vremena i prostora, rastvaranje ega i kosmička ljubav. Međutim, specifične teme su se takođe pojavile u NDE-ima koje nisu bile prisutne u psihodeličnom iskustvu, a to su pregled života, pokojnik i prag. Ovaj nalaz odražava dalju studiju koju trenutno razmatraju autori upoređujući sličan psihodelik, NN-DMT i NDE.

Uprkos uočenim konvergencijama u nekoliko gore navedenih domena, sam učesnik je smatrao da su iskustva potpuno različita u nekoliko dimenzija, zbog čega učesnik tvrdi da njegov NDE ne treba pripisivati endogenim psihodelicima.

U ovoj studiji, diskutovano je o nekoliko mehanizama koji bi potencijalno mogli da objasne NDE, uključujući spekulativnu hipotezu o korelaciji između NDE učesnika i jedinstvenog načina na koji je bakterijski meningoencefalitis uticao na korteks ispitanika, što može oponašati dejstvo psihodelika.