Grupa istraživača sa Sofijskog univerziteta pronašla je dokaze koji sugerišu da je razlog zašto crvotočina nikada nije primećena je to što izgledaju skoro identične crnim rupama.
U svom radu objavljenom u časopisu Phisical Reviev D, Petia Nedkova, Galin Giulchev, Stoitcho Iazadjiev i Valentin Delijski opisuju proučavanje teorijske linearne polarizacije sa akrecionog diska koji bi se nalazio oko klase statičkih prolaznih crvotočina i upoređivali nalaze sa slikama Crne rupe.
Dugi niz godina naučnici i pisci naučne fantastike razmatraju teorijsku mogućnost crvotočine. Takav objekat bi, prema teoriji, imao oblik svojevrsnog tunela koji povezuje dva različita dela univerzuma. Kretanje kroz tunel omogućilo bi putovanje do udaljenih odredišta na načine koji nisu dostupni svemirskim brodovima koji nisu u stanju da se kreću brže od brzine svetlosti – prečicom.
Nažalost, niko nikada nije primetio crvotočnu rupu ili čak bilo kakav fizički dokaz da oni zaista postoje. Ipak, pošto je teorija o njihovom postojanju toliko jaka, astrofizičari pretpostavljaju da postoje. Problem je što nam ili nedostaje tehnologija da ih vidimo, ili ih nismo tražili na pravi način.
U ovom novom nastojanju, istraživači u Bugarskoj sugerišu da je ovo drugo problem. Oni su pronašli dokaze, putem teorije, koji sugerišu da bi mogli da sede tamo na noćnom nebu na vidnom mestu, i da je razlog što ih ne vidimo zato što ih grešimo za crne rupe.
Posao je uključivao proučavanje teorija o crvotočinama, a zatim primenu nalaza u kreiranju simulacija, sa naglaskom na polaritet svetlosti koju bi emitovao takav objekat – i uzimajući u obzir karakteristike pretpostavljenog diska koji okružuje njegova usta. Zatim su kreirali i direktne i indirektne slike da bi prikazali kako bi crvotočina izgledala i uporedili ih sa crnim rupama; otkrili su da izgledaju neverovatno slično.
Istraživači su primetili da bi trebalo biti moguće razlikovati crvotočine i crne rupe uočavajući suptilne razlike između njih, kao što su obrasci polarizacije i intenziteti, kao i njihovi radijusi.