U novijim vestima zabeležen je slučaj kada je pacijent doživeo bol zbog hirurške procedure koja uključuje šavove, što je rezultiralo nenamernim prisustvom gaze u telu pacijenta. Gaza se obično koristi za kontrolu krvarenja tokom medicinskih intervencija, pomažući u hemostazi. Međutim, kada se nenamerno ostavi u telu, može dovesti do upale i infekcije.
Rešavajući ovo pitanje, nedavno su istraživanje objavili istraživači koji se fokusiraju na hemostatski agens dobijen od dagnji i čahura svilene bube. Ovaj hemostatski agens je privukao pažnju akademske zajednice zbog svoje efikasnosti u zgrušavanju krvi i bezbednosti u telu. Rad je objavljen u časopisu Small.
Tim za saradnju, predvođen profesorom Hiung Joon Cha (Departman za hemijsko inženjerstvo i Škola za nauku i tehnologiju konvergencije) i drugima, razvio je dvoslojni membranski hemostat od nanovlakna koristeći prirodne proteine dobijene iz dagnji i čahura svilene bube.
Konvencionalni hemostatski agensi kao što su gaza ili medicinske trake su ograničeni na primenu na površini kože. Iako postoje određeni materijali koji se prirodno razgrađuju u telu, poput fibrinskog lepka i kolagenskih sunđera, oni zahtevaju proteine dobijene od ljudi ili životinja, što ih čini znatno skupim. Štaviše, postojeći hemostatski materijali nemaju dosledno prianjanje na mesta krvarenja i skloni su infekciji od spoljašnjih kontaminanata.
Kao odgovor, istraživači su razvili dvoslojni adhezivni hemostat koji koristi adhezivne proteine dagnji koji pokazuju jaku adheziju tkiva pod vodom i fibroin svile ekstrahovan iz čahura svilene bube.
U istraživanju, adhezivni proteini dagnji su pokazali odlične hemostatske efekte uključujući aktivaciju trombocita. Istraživači su koristili metanolnu paru da modifikuju sekundarnu strukturu proteina svilene bube, što je rezultiralo membranom od nanovlakna sa hidrofobnom spoljašnjom površinom.
U svetlu ovoga, tim je konstruisao hemostatski agens sa unutrašnjim slojem sa proteinima adhezije dagnji za prianjanje na ranu i spoljašnjim zaštitnim slojem koji je u potpunosti sastavljen od proteina svilene bube.
Kroz eksperimente na životinjama, hemostatsko sredstvo je pokazalo brzo ubrzanje adhezije tkiva i hemostazu u ranama koje krvare, efikasno sprečavajući infiltraciju infektivnih agenasa koji sadrže vodu, kao što su bakterije. Koristeći dva proteina koji su i visoko biokompatibilni i biorazgradivi, istraživači su uveli novi hemostatski agens sposoban da zgruša krv i pruži odbranu od infekcije.
Profesor Hiung Joon Cha iz POSTECH-a koji je vodio studiju rekao je: „Potvrdili smo izuzetne hemostatske performanse multifunkcionalnog lokalnog adhezivnog hemostatskog agensa koji je izveden iz prirode i zasnovan je na razgradivim proteinima u ljudskom telu. Dodao je: „Nastavićemo dalje istraživanje kako bismo procenili njegovu primenljivost u stvarnoj nezi pacijenata ili hirurškim uslovima.