Istraživači su pronašli ‘zauvek hemikalije’ u engleskim vidrama

Istraživači su pronašli ‘zauvek hemikalije’ u engleskim vidrama

Novo istraživanje Otter Project Univerziteta u Kardifu otkrilo je da je PFAS, takođe poznat kao „zauvek hemikalije“, prisutan u engleskim vidrama, izazivajući zabrinutost o potencijalnim uticajima na zdravlje u budućnosti.

Naučnici iz Kardifa testirali su vidre iz cele Velike Britanije kako bi pratili nivoe PFAS u životnoj sredini, kako bi stekli razumevanje koncentracije ovih hemikalija u slatkim vodama UK, njihovu postojanost u životnoj sredini i bilo kakve ekološke i zdravstvene rizike. Istraživači su bili posebno zainteresovani za nivoe zauvek hemikalija u vidrama koje žive u blizini fabrika koje koriste PFAS u svojoj proizvodnji.

Emili O’Rourke, istraživač-saradnik na Kardif univerzitetskoj školi bioloških nauka, rekla je: „PFAS ili ‘zauvek hemikalije’ se u velikoj meri koriste u različitim industrijama zbog svojih svojstava odbijanja vode i ulja.

„PFAS hemikalije su veoma rastvorljive u vodi i često ulaze u životnu sredinu preko otpadnih voda iz industrije, kao i otiču iz kanalizacije, deponije i pene za gašenje požara na bazi PFAS. Pošto su vidre najveći predatori u britanskim slatkim vodama, mogu da akumuliraju PFAS hemikalije kroz njihovu ishranu, čineći ih efikasnim indikatorima zagađenja životne sredine.“

Projekat Otter Univerziteta u Kardifu je istraživačka inicijativa fokusirana na proučavanje vidra iz cele Velike Britanije. Projekat koristi vidre koje su pronađene mrtve za praćenje populacije vidre i proučavanje ekologije vidre, kako bi se pomoglo u zaštiti britanskih vidra. Studija se proširuje na njihovo prethodno istraživanje i ispituje koncentracije 33 vrste hemikalija PFAS u pronađenim mrtvim vidrama od 2015. do 2019. godine, fokusirajući se na oblast na koju je uticala fabrika koja je prethodno koristila hemikalije PFAS.

„Naše prethodno istraživanje korišćenjem vidra otkrilo je visoke koncentracije PFAS hemikalije, PFOA, u blizini fabrike koja koristi tu hemikaliju za proizvodnju PTFE—obično poznatog kao teflon. Fabrika je prestala da koristi PFOA 2012. zbog propisa, ali naša nova studija pokazuje da koncentracije PFOA i dalje ostaje visoka u blizini fabrike Kako je PFOA veoma uporan u životnoj sredini, očekuje se da će to ostati mnogo godina, uprkos prestanku njegove upotrebe.

„Dokazi sugerišu da će PFOA postepeno migrirati kroz tlo u podzemne vode i tako postati manje biodostupan, ali vremenski okvir za to nije poznat. Biomonitoring vidra u ovoj oblasti pruža dragocen način da se utvrdi koliko dugo industrijska aktivnost može uticati na ekosisteme u blizini“, dodao je O’ Rourke.

Neke PFAS hemikalije — kao što su PFOS i PFOA — su regulisane, jer su toksične i mogu trajno ostati u životnoj sredini. Zbog toga su ih proizvođači zamenili strukturno sličnim jedinjenjima. Istraživači su takođe istraživali nivoe zamenskih hemikalija prisutnih u populaciji vidre u Velikoj Britaniji.

Studija je otkrila da dok su starije, sada regulisane, hemikalije PFAS i dalje prisutne u najvišim koncentracijama u vidrama, novije zamenske hemikalije PFAS se takođe otkrivaju – u stvari, neka od zamenskih jedinjenja su otkrivena kod većine vidra.

Ovo je uključivalo prisustvo F-53B, jedinjenja koje se koristi u industriji galvanizacije u Kini. F-53B se trenutno ne koristi u Velikoj Britaniji, ali je otkriven kod 19 od 20 analiziranih vidra, što sugeriše da ulazi u britansko okruženje korišćenjem i odlaganjem uvezenih proizvoda koji sadrže F-53B, ili transportom na daljinu iz Kine .

„Ovo otkriće doprinosi rastućim dokazima da mnoge zamene predstavljaju ili imaju potencijal da postanu globalni zagađivači. Ovo je posebno zabrinjavajuće zbog njihove moguće toksičnosti. Studije na pacovima, miševima i ribama počele su da pokazuju da imaju potencijal da izazivaju toksične efekte“, dodao je O’Rourke.

„Postoji zabrinutost da neke od ovih zamenskih PFAS hemikalija mogu biti isto tako postojane i toksične kao i jedinjenja koja su zamenili. Hitno su potrebna dalja istraživanja o zamenskim hemikalijama PFAS kako bi se utvrdio njihov rizik za predatore na vrhu – poput vidre – i ljude, “ rekla je dr Elizabet Čedvik.

„Povećana proizvodnja, upotreba i emisije zamenskih hemikalija PFAS će neizbežno dovesti do povećane izloženosti životne sredine i ljudi. Biće potrebno mnogo godina da globalni nivoi životne sredine odgovore na bilo kakvu regulatornu akciju za smanjenje emisija ako se potvrde zdravstveni rizici u budućnosti. Dakle važno je da nastavimo da bolje razumemo njegove rizike i prisustvo u našim sredinama sada.“

Istraživanje „Postojanost zagađenja PFOA na mestu proizvodnje PTFE i pojava zamenskih PFAS-a u engleskim slatkim vodama koje su otkrile vrste stražara, evroazijska vidra (Lutra lutra)“, objavljeno je u časopisu Nauka o životnoj sredini i tehnologija.