Dugačak je pet centimetara, ali veći od svih svojih rođaka: Microichthis grandis, bukvalno „velika mala riba“.
Istraživači iz Državnog prirodnjačkog muzeja Štutgart u Nemačkoj i Vageningen Marine Research (VMR) u Holandiji otkrili su ovu novu vrstu ribe tokom istraživanja na obali Irske prošle godine. Ovo otkriće u severoistočnom Atlantiku je nešto posebno za naučnike i sada je objavljeno u časopisu Ichthiological Research.
Istraživač Bram Couperus iz VMR-a je prijatno iznenađen spontanim otkrićem: „Otkrivanje nove vrste ribe u severoistočnom Atlantiku je redak događaj. To se nije dogodilo ranije u istoriji našeg instituta, osnovanog 1950-ih. Ova riba je ulovljena u područje u kojem se mnogo peca, posebno holandski ribari. Stoga bi se očekivalo da je ova vrsta ulovljena ranije. Ako je to slučaj, barem je izmicala pažnji — do prošle godine.“
Nova vrsta ribe primećena je prošle godine u ulovu tokom istraživanja plavog mola, istraživanja koje se sprovodi svake godine radi procene zaliha plavog mola u evropskim vodama. Couperus kaže: „Plava belica živi u takozvanoj mezopelagičkoj ili zoni sumraka. Na toj dubini naći ćete upečatljive vrste, kao što su lanterna i dubokomorske ribe pecaroši. Među njima se iznenada našla nepoznata riba.“
Za istraživače iz Vageningena, potraga za identitetom ribe dovela je preko ruskog taksonoma u Državni muzej prirodne istorije Štutgart u Nemačkoj, gde je taksonomista riba Ronald Frike već imao iskustva sa ovom grupom riba, dubokovodnim kardinalfima (Epigonidae).
Frike napominje: „Dubokovodne kardinalfe iz roda Microichthis poznate su iz tri druge vrste koje žive u Sredozemnom moru i istočnom Atlantiku. One slobodno plivaju u dubokim vodama i nauci je poznato samo nekoliko primeraka. Otkriće novog vrsta izvan Irske je veoma uzbudljiva, jer se čini da je bliža mediteranskoj vrsti sa Sicilije, nego drugim atlantskim vrstama sa Azora.“
Frike dalje sugeriše teoriju o zoogeografiji vrsta: „Trenutno postoje dva para vrsta, jedan u Atlantiku, drugi u Mediteranu. Tokom mediteranske krize slanosti pre oko 6 miliona godina, Mediteran je bio suv i nije mogao biti naseljena ribama, pa je par vrsta opstao u Atlantiku.Kada se Gibraltarski moreuz ponovo otvorio, uselili su se u Mediteran, ali su se zbog mnogo toplije duboke morske vode u Mediteranu prilagodili ovim uslovima i evoluirali u odvojene vrste“.
Jedan od razloga zašto riba ranije nije bila primećena je taj što meri samo 5,5 cm, što omogućava da se lako provuče kroz mreže mreže ili da bude zanemarena kada je uhvaćena. Ranije poznate vrste ove grupe riba su čak i manje od ulovljenih primeraka. Latinsko ime ovog roda je stoga Microichthis, što znači „mala riba“. Nova vrsta dobija dodatak „grandis“. To čini njeno puno ime Microichthis grandis, bukvalno „velika mala riba“.
Lokacija na kojoj je uhvaćena velika ribica je kanjon Porcupine Bank, podvodni kanjon sa hladnovodnim koralima duž zapadne ivice Porcupine Bank. Tehnika ribolova koju su koristili istraživači nije uključivala povlačenje s dna. To je zato što je plavi mol takozvana pelagična vrsta koja pliva u jatama u vodenom stubu i nije vezana za morsko dno. Ribarski brodovi koji ciljaju na plavog mola u tom području takođe pecaju pelagičkom mrežom. Istraživači sumnjaju da je novootkrivena vrsta prirodno veoma retka, a takođe i toliko mala da obično prolazi kroz mreže, što čini da su šanse za hvatanje veoma male.