Istraživači su pronašli dokaze da prirodni sok može pomoći zdravlju creva

Istraživači su pronašli dokaze da prirodni sok može pomoći zdravlju creva

Tim istraživača sa Univerziteta u Misuriju otkriva kako sok od crvenog kupusa, koji se dugo koristi u tradicionalnoj medicini, može ublažiti probavna zdravstvena stanja povezana sa upalom, kao što je inflamatorna bolest creva (IBD) kod miševa, pružajući nadu za oko 3 miliona Amerikanci koji pate od IBD-a, uključujući Crohnovu bolest i ulcerozni kolitis.

„Modulacija crevne mikrobiote posredovana sokom crvenog kupusa poboljšava homeostazu crevnog epitela i ublažava kolitis“ objavljeno je u Međunarodnom časopisu za molekularne nauke.

IBD karakteriše hronična upala u digestivnom traktu. Primarni simptomi uključuju akutni bol u stomaku, gubitak težine, anemiju i dijareju. U ekstremnim slučajevima, IBD može povećati rizik od smrti ako se ne leči.

Santaiana Rachagani, vanredni profesor na Mizzou-ovom Odsjeku za veterinarsku medicinu i hirurgiju i Roi Blunt NektGen Precision Health zgradi, predvodi tim koji otvara nove terene u oblasti nutricionista—farmaceutskih efekata prirodne hrane—da modulira mikrobiotu crijeva i ublažavanje povezana stanja kao što je IBD. Rachaganijev tim je otkrio da sok od crvenog kupusa ima raznoliku lepezu bioaktivnih jedinjenja koja poboljšavaju zdravlje creva i ublažavaju simptome IBD-a kod miševa.

„Sok od crvenog kupusa menja sastav mikrobiote creva povećavajući obilje dobrih bakterija, što rezultira povećanom proizvodnjom kratkolančanih masnih kiselina i drugih metabolita dobijenih iz bakterija koji ublažavaju upalu“, rekao je Račagani. „Ove promene u mikrobioti creva povezane su sa poboljšanom funkcijom barijere creva, poboljšanom popravkom debelog creva i antioksidativnim efektima, na kraju ublažavajući oštećenje creva i upalu debelog creva.“

Miševi se široko koriste za proučavanje IBD-a jer kolitis kod miševa veoma podseća na ljudski ulcerozni kolitis. Kao rezultat toga, nalazi pružaju potencijalno vredan uvid u prednosti soka od crvenog kupusa kod ljudi sa upalom debelog creva i drugim simptomima IBD.

Nagabhishek Sirpu Natesh, postdoktorski saradnik koji radi na ovom projektu, rekao je da tretman sokom od crvenog kupusa povećava dobre bakterije u crevima, što je zauzvrat pokrenulo antiinflamatorni receptor u debelom crevu miševa. Štaviše, sok od crvenog kupusa je pojačao regulatorne T ćelije, promovišući antiinflamatornu imunološku ravnotežu, dodatno smanjujući upalu debelog creva.

Trenutni primarni farmakološki pristup za lečenje IBD su monoklonska antitela koja se bave upalom. Međutim, većina pacijenata smatra da ovaj tretman vremenom gubi efikasnost. Kao rezultat toga, istraživači sve više traže rešenja koja se bave molekularnim mehanizmom u crevima koji pre svega izaziva IBD.

„Ovi nalazi nude novi uvid u mehanizme koji leže u osnovi terapeutske efikasnosti soka od crvenog kupusa u poboljšanju IBD-a“, rekao je Rachagani. „Njegova sposobnost da modulira mikrobiotu creva, aktivira antiinflamatorne puteve i poboljša imunološku regulaciju naglašava njen potencijal kao vrednog terapeutskog agensa za IBD i srodne inflamatorne poremećaje.

Ne samo da bioaktivna jedinjenja podstiču rast dobrih crevnih bakterija, već je i sok od crvenog kupusa odličan izvor dijetalnih vlakana, što dodatno povećava njegov potencijal za zdravlje creva.