Istraživači otkrili da sveobuhvatno seksualno obrazovanje smanjuje homofobiju, transfobiju

Istraživači otkrili da sveobuhvatno seksualno obrazovanje smanjuje homofobiju, transfobiju

Može li školski program edukacije o seksualnom zdravlju koji efikasno smanjuje rizik od neželjene trudnoće i spolno prenosivih infekcija takođe smanjiti homofobiju i transfobiju?

To pitanje je pokrenulo zajednički napor istraživača koji su sprovodili randomizovano kontrolisano ispitivanje inkluzivnog sveobuhvatnog programa seksualnog obrazovanja — High School FLASH. Studija je procenjivala ne samo uticaj na seksualno ponašanje učenika i povezane ishode, već i na njihova homofobična i transfobična uverenja. Konkretno, istraživači su procenili FLASH srednje škole u ​​20 škola u dva regiona SAD (Srednji zapad i Jug). Nalazi studije u vezi sa uticajem kurikuluma na homofobična i transfobična verovanja opisani su u časopisu Prevention Science.

Mladi LGBTK učenici često trpe homofobični i transfobični jezik u školi, doživljavajući viktimizaciju i diskriminaciju na osnovu svoje seksualne orijentacije i/ili rodnog identiteta. Ovi učenici mogu iskusiti i negativne akademske posledice (npr. niži razredi, izostanak, isključenje iz školskih zajednica), kao i posledice na mentalno zdravlje, uključujući depresiju, anksioznost i sniženo samopoštovanje.

Škole imaju ključnu ulogu u borbi protiv diskriminacije i transfobičnog nasilja za LGBTK učenike i poboljšanju njihovog akademskog, zdravstvenog i blagostanja. Uz politiku borbe protiv maltretiranja i sponzorisanje GSA organizacija, škole mogu da doprinesu bezbednom i afirmativnom okruženju za sve nudeći inkluzivne nastavne planove i programe. Istraživanje je pokazalo da su LGBTK učenici koji su primili inkluzivne nastavne planove i programe seksualnog zdravlja iskusili niži nivo viktimizacije, povećan osećaj sigurnosti u školi, manje izostanaka iz škole vezanih za bezbednost, bolje akademske rezultate i povećan osećaj povezanosti sa vršnjacima.

Čak i nastavni planovi i programi seksualnog zdravlja koji tvrde da su inkluzivni ne potvrđuju uvek identitete i orijentacije svih mladih ljudi. Neka od pitanja koja LGBTK mladi identifikuju kao doprinose nedostatku pozitivne zastupljenosti u njihovim zdravstvenim nastavnim planovima i programima uključuju: ćutanje nastavnika ili nastavnog plana i programa o LGBTK pitanjima/pojedinci, heteroseksističko uokvirivanje predstavljenih informacija i stalna patologizacija LGBTK osobe ili specifične seksualne prakse.

BA Laris, jedan od autora studije, napominje da „zaista postoji malo ili nimalo smernica o tome kako da se nastavni plan i program učini inkluzivnim“. Ona primećuje da brza rešenja nisu odgovor. „Ljudi će često reći ‘samo dodajte LGBTK likove’ ili ‘napravite imena rodno neutralnim u scenarijima’, ali to nije dovoljno i ne postoje sistematske smernice o tome kako to učiniti.“

FLASH koristi veoma sistematičan proces da bi ceo nastavni plan i program bio inkluzivan. Pored kreiranja lekcije koja se posebno fokusira na seksualnu orijentaciju i rodni identitet, sve FLASH lekcije:

U studiji, 20 škola iz 7 okruga u dva regiona na jugu i srednjem zapadu nasumično je dodeljeno da dobiju FLASH ili uporedni nastavni plan i program. Ukupno 1597 učenika 9. i 10. razreda učestvovalo je u osnovnom istraživanju (831 intervencija i 766 poređenja), što predstavlja 92% učenika koji su imali pozitivan pristanak roditelja i koji su ispunjavali uslove za osnovnu studiju. Učenici su ispunili dodatne ankete 3 i 12 meseci nakon nastavnog perioda.

Istraživači su ispitivali promene u homofobičnim verovanjima među strejt cisrodnim mladim ljudima u odnosu na one koji su identifikovani kao nestrejt ili cisrodni. Pozitivan uticaj FLASH-a na smanjenje homofobičnih i transfobičnih uverenja bio je statistički značajan i za strejt i za cisrodne mlade u vremenskom periodu praćenja od 3 i 12 meseci (p<0,01, n=1144 i p+0,05, n+1078, respektivno.) kompletan opis studije, videti Coile et al (2021).

Kako Laris naglašava, „ono što je ova studija pokazala jeste da je proces efikasan jer su svi studenti (i LGBTK učesnici i strejt i cisrodni učesnici) smanjili svoja homofobična uverenja. Ovo ima različite i važne implikacije za svaku grupu. Smanjenje homofobičnih i transfobičnih uverenja među LGBTK studentima signalizira poboljšanje u tome kako se neko oseća prema sebi (smanjenje internalizovane homofobije i transfobije).

Smanjenje homofobičnih i transfobičnih uverenja među heteroseksualnim i cisrodnim učenicima odražava poboljšanje u tome kako neko doživljava LGBTK vršnjake, što potencijalno dovodi do smanjenja uznemiravanja i poboljšanja školske klime.

Ohrabrujuće za poneti ovde? FLASH je do sada prvi program za prevenciju tinejdžerske trudnoće zasnovan na dokazima koji je objavio nalaze koji pokazuju da smanjuje predrasude prema ljudima koji su LGBTK.