Upotreba antibiotika u jedinicama intenzivne nege novorođenčadi (NICU) značajno se smanjila tokom protekle decenije, prema istraživačima iz Dečje bolnice u Filadelfiji (CHOP). Nalazi, objavljeni u istraživačkom pismu u JAMA Pedijatrija, mogu odražavati uspeh napora upravljanja antibioticima usmerenih na upotrebu antibiotika kod hospitalizovanih novorođenčadi.
Da bi procenili upotrebu antibiotika u NICU, istraživači su analizirali podatke od skoro 1,4 miliona novorođenčadi iz 735 NICU u periodu od 2009. do 2021. godine. Otkrili su da se udeo novorođenčadi koja primaju antibiotike smanjio za trećinu, sa 54,8% u 2009. na 35,9% u 2021. Ukupna potrošnja antibiotika, merena u danima terapije, opala je za skoro polovinu (48,7%) tokom perioda studije.
Najznačajnija smanjenja su bila za ampicilin i gentamicin, dva najčešće prepisivana antibiotika u NICU, od kojih je svaki smanjen za oko trećinu (35,1% i 32,3%, respektivno). Upotreba vankomicina se smanjila za polovinu, a upotreba cefotaksima je opala za skoro 20 puta, verovatno zbog nacionalne nestašice i naknadnog ukidanja leka.
Upotreba ceftazidima, koji se može koristiti umesto cefotaksima, povećana je za 5 puta, verovatno zbog nedostatka cefotaksima. Istraživači su primetili da nije bilo značajnih godišnjih promena za cefazolin, cefepim, piperacilin-tazobaktam, antistafilokokne penciline ili karbapeneme.
„Naše istraživanje pokazuje da smo postigli značajan napredak u smanjenju izloženosti antibioticima u NICU – manje novorođenčadi počinje da uzima antibiotike, a trajanje lečenja je skraćeno“, rekao je prvi autor Dustin D. Flanneri, DO, MSCE, neonatolog koji prisustvuje u CHOP i Docent pedijatrije na Univerzitetu u Pensilvaniji.
„Međutim, još uvek postoji prostor za poboljšanje u smanjenju nepotrebne upotrebe antibiotika u NICU. Buduće studije bi trebalo da obuhvate mikrobiološke podatke kako bi se povezala prevalencija infekcije sa upotrebom antibiotika, kao i dalje istraživanje indikacija za antibiotike.“