U objavama društvenih medija na društvenoj mreži Reddit, korisnici su prijavili smanjenu želju za alkoholom kada uzimaju lekove namenjene lečenju dijabetesa tipa 2 i gojaznosti.
U nizu tema—sa naslovima poput „Da li su naučnici slučajno izmislili lek protiv zavisnosti?“ i „Ne znam da li je ovo sporedni efekat, ali… Munjaro me tera da manje pijem!!!!!“—korisnici su prijavili promenu odnosa sa pivom, vinom i alkoholom.
Analiza tih postova, zajedno sa daljinskim istraživanjem pojedinaca sa gojaznošću koji su prijavili da koriste semaglutid i tirzepatid, otkrila je da su lekovi smanjili žudnju i konzumaciju alkohola, prema studiji istraživača Virginia Tech objavljenoj 28. novembra u časopisu Naučni izveštaji.
„Ovi nalazi dodaju sve većoj literaturi da ovi lekovi mogu suzbiti opasne navike pijenja“, rekao je Voren Bikel, profesor za istraživanje zdravlja ponašanja u Karilionu na Virginia Tech na Institutu za biomedicinska istraživanja Fralin pri VTC-u i odgovarajući autor.
Lekovi su obećavajući razvoj u proučavanju poremećaja upotrebe alkohola. Podaci iz Nacionalne ankete o upotrebi droga i zdravlju pokazuju da 15,7 miliona ljudi u Sjedinjenim Državama ispunjava kriterijume za hronični, recidivirajući poremećaj mozga koji značajno doprinosi globalnoj smrtnosti, ali i dalje ostaje jedno od stanja koja se najviše ne leče, rekao je Bikel.
Naučnici sa Istraživačkog centra za oporavak od zavisnosti Instituta za biomedicinska istraživanja Fralin kombinovali su dve različite studije kako bi nadogradili postojeća istraživanja, uključujući studije koje su pokazale da su lekovi efikasni u smanjenju konzumiranja alkohola na životinjskim modelima.
Prva je bila analiza više od 68.000 postova na Redditu od 2009-23. koji su uključivali termine povezane sa lekovima odobrenim GLP-1. Semaglutid je GLP-1 agonist, klasa lekova koji smanjuju šećer u krvi i unos energije oponašajući delovanje hormona koji se oslobađa nakon jela.
Među ključnim rečima uključenim u pretragu bile su Mounjaro, Vegovi, Ozempic i Truliciti. Nakon čišćenja rezultujućih podataka – kao što je eliminisanje komentara sa manje od 100 znakova – skup je sužen na 33.609 postova od 14.595 jedinstvenih korisnika. Studija je bila jedinstvena u korišćenju Reddita za analizu prijavljenih iskustava hiljada korisnika.
Ispitujući diskusije o alkoholu, istraživači su otkrili da su 962 osobe objavile 1.580 postova u vezi sa alkoholom. Od toga, 71,7% se bavilo smanjenom žudnjom, smanjenom upotrebom i drugim negativnim efektima zbog pijenja.
U drugoj studiji, 153 učesnika koji su sami prijavili da imaju gojaznost regrutovano je sa različitih platformi društvenih medija. Otprilike trećina ovih učesnika predstavljala je kontrolnu grupu, trećina je uzimala ili injekciju semaglutida ili tabletu, a trećina je koristila tirzepatid.
Učesnici na semaglutidu ili tirzepatidu prijavili su da su pili značajno manje pića, u proseku, od onih u kontrolnoj grupi koji nisu uzimali nikakve lekove za dijabetes ili gubitak težine. Pored toga, istraživači su otkrili da su i prosečan broj pića i šanse za opijanje znatno niže.
Rezultati su takođe otkrili da se stimulativni i sedativni efekti intoksikacije alkoholom smanjuju prilikom uzimanja ovih lekova. „Učesnici su prijavili da piju manje, iskusili su manje efekte alkohola kada su ga pili i smanjili su šanse za prekomerno piće“, rekla je Aleksandra DiFeličeantonio, docent na Institutu za biomedicinska istraživanja Fralin i jedan od koautora studije.
Istraživači veruju da je njihov prvi objavljeni izveštaj nakon tirezepatida, koji se prodaje pod brendom Mounjaro, koji je odobren 2022. i koristi se za lečenje dijabetesa tipa 2 i gubitak težine.
Studije slučaja i izveštaji u popularnoj štampi nagoveštavaju neočekivani neželjeni efekat droga na smanjenje ponašanja zavisnosti, uključujući želju za konzumiranjem alkohola.
Američka uprava za hranu i lekove odobrila je samo tri leka za lečenje poremećaja upotrebe alkohola: disulfiram, naltrekson i akamprozat. Oni su pokazali samo skroman uspeh, slabo se pridržavaju i nedovoljno su propisani.
Autori predlažu dalja randomizovana kontrolisana ispitivanja kako bi se istražio terapeutski potencijal GLP-1 agonista i kombinovanih lekova GIP/GLP-1 za lečenje poremećaja upotrebe alkohola, koji pogađa 5,9% pojedinaca u Sjedinjenim Državama starosti 12 i više godina. Pored toga, učesnici su identifikovani kao uglavnom belci i žene, a potrebne su dalje studije na različitim populacijama da bi se ispitale polne i rasne razlike.
„Iako su dokazi koji podržavaju upotrebu ovih lekova za poremećaj upotrebe alkohola sve veći, polje i dalje treba da nauči znatno više o njima, posebno u identifikaciji mehanizama koji leže u osnovi. Planiramo da doprinesemo tim naporima“, rekao je Bikel.