Istraživači otkrili 92 fosilna gnezda koja pripadaju nekim od najvećih dinosaurusa

Istraživači otkrili 92 fosilna gnezda koja pripadaju nekim od najvećih dinosaurusa

Otkriće više od 250 fosilizovanih jaja otkriva intimne detalje o životima titanosaurusa na indijskom potkontinentu, prema studiji koju je u PLOS ONE objavio Harsha Dhiman sa Univerziteta u Delhiju, Nju Delhi i kolege.

Formacija Lameta, koja se nalazi u dolini Narmada u centralnoj Indiji, dobro je poznata po fosilima skeleta dinosaurusa i jajima iz perioda kasne krede. Nedavni radovi u ovoj oblasti otkrili su 92 mesta gnežđenja koja sadrže ukupno 256 fosilnih jaja koja pripadaju titanosaurusima, koja su bila među najvećim dinosaurusima koji su ikada živeli. Detaljno ispitivanje ovih gnezda omogućilo je Dhimanu i njegovim kolegama da donesu zaključke o životnim navikama ovih dinosaurusa.

Autori su identifikovali šest različitih jajnih vrsta (oospecies), što ukazuje na veću raznolikost titanosaurusa nego što je predstavljeno ostacima skeleta iz ovog regiona. Na osnovu rasporeda gnezda, tim je zaključio da su ovi dinosaurusi zakopali svoja jaja u plitke jame poput savremenih krokodila.

Određene patologije pronađene u jajima, poput retkog slučaja „jaje u jajetu“, ukazuju na to da su sauropodi titanosaurusa imali reproduktivnu fiziologiju koja je paralelna onoj kod ptica i da su verovatno polagali svoja jaja na sekvencijalni način kao što se vidi kod savremenih ptica. Prisustvo mnogih gnezda u istoj oblasti sugeriše da su ovi dinosaurusi pokazivali kolonijalno gnežđenje poput mnogih modernih ptica. Ali blizak razmak između gnezda ostavio je malo prostora za odrasle dinosauruse, podržavajući ideju da su odrasli ostavili mladunčad (novorođenčad) da se sami brinu.

Pojedinosti o reproduktivnim navikama dinosaurusa može biti teško utvrditi. Ova fosilna gnezda pružaju obilje podataka o nekim od najvećih dinosaurusa u istoriji, a potiču iz vremena malo pre nego što se doba dinosaurusa završilo. Uvidi dobijeni iz ove studije značajno doprinose razumevanju paleontologa o tome kako su dinosaurusi živeli i evoluirali.

Harsha Dhiman, vodeći autor istraživanja, dodaje: „Naše istraživanje je otkrilo prisustvo velikog mrestilišta dinosaurusa sauropoda titanosaurusa u oblasti istraživanja i nudi nove uvide u uslove očuvanja gnezda i reproduktivne strategije titanosaurusa sauropoda neposredno pre nego što izumro“.

Guntupalli V.R. Prasad, koautor i vođa istraživačkog tima, zaključuje: „Zajedno sa gnezdima dinosaurusa iz Džabalpura u gornjoj dolini Narmade na istoku i onima iz Balasinora na zapadu, nova mesta gnežđenja iz okruga Dhar u Madja Pradešu (Centralna Indija) ), koji pokriva deo od istok-zapad od oko 1000 km, čine jedno od najvećih mrestilišta dinosaurusa na svetu.