Istraživači su napravili napredak u borbi protiv vodećeg uzroka gljivične upale pluća

Istraživači su napravili napredak u borbi protiv vodećeg uzroka gljivične upale pluća

Naučnici sa Medicinskog fakulteta Univerziteta Tulane razvili su obećavajući novi model za proučavanje gljivica koje izazivaju upalu pluća, a koje je bilo teško kultivisati u laboratoriji.

Istraživači su bili u mogućnosti da koriste precizno isečene kriške plućnog tkiva za proučavanje vrste Pneumocistis, gljivice koja uzrokuje Pneumocistis pneumoniju kod imunosupresivnih pacijenata i dece.

Ova inovacija prevazilazi veliku prepreku u istraživanju gljivica – teškoću uzgoja ovog patogena izvan živih pluća – tako da naučnici mogu lakše testirati nove lekove za borbu protiv infekcije. Svetska zdravstvena organizacija je nedavno uvrstila gljivicu među 19 prioritetnih patogena gljivica.

„Pneumocistis je verovatno najčešća gljivična pneumonija kod dece i pokušaji kultivisanja organizma uglavnom nisu bili uspešni“, rekao je korespondentni autor dr Džej Kols, Katedra za internu medicinu Džona V. Deminga u Tulejnu. „Dakle, nismo imali nove antibiotike više od 20 godina jer moraju biti testirani u eksperimentalnim studijama na životinjama.“

Tulane model koristi precizno isečene rezove pluća koji zadržavaju složenost i arhitekturu plućnog tkiva, obezbeđujući okruženje koje blisko imitira uslove u plućima. Rezultati su objavljeni u mBio.

Istraživači su koristili tkivo miševa da kultivišu dva oblika gljivice Pneumocistis – trof i ascus – do 14 dana. Testiranje održivosti i analiza ekspresije gena koju su sproveli pokazali su da je gljiva opstala tokom vremena u modelu.

„Ovo je prvi put da se i trofični i askusni oblici Pneumocistisa održavaju dugoročno van domaćina sisara“, rekao je Kols.

Istraživači su potvrdili potencijal modela za in vitro testiranje lekova. Kada se leči uobičajeno korišćenim lekovima trimetoprim-sulfametoksazolom i ehinokandinima, ekspresija gena Pneumocistisa je smanjena, što ukazuje na uspešno ciljanje gljivice.

Tulane tehnika pouzdano generiše mnogo uniformnih uzoraka plućnog tkiva za eksperimentisanje iz jednog pluća, omogućavajući testiranje velikog kapaciteta.

„Uz optimizaciju, verujemo da bi precizni rezovi pluća mogli da omoguće stvarni rast Pneumocistisa i postanu moćno sredstvo za razvoj novih lekova za lečenje ove infekcije“, rekao je Kols. „Ovo bi moglo značajno ubrzati istraživanje ovog patogena.“

Studiju je vodio Feris T. Munjonho, diplomirani student biomedicinskih nauka iz Tulana i primalac Fulbrajtove stipendije nakon što je diplomirao na Univerzitetu u Zimbabveu.