Istraživači razvijaju tehniku visoke osetljivosti za otkrivanje žive u zemljištu

Istraživači razvijaju tehniku visoke osetljivosti za otkrivanje žive u zemljištu

Zagađenje životne sredine teškim metalima je veliki društveni problem. Među ovim metalima, živa (Hg) je strogo kontrolisana zbog svoje visoke toksičnosti. Fokusirajući se na tlo, koje je blisko povezano sa našim svakodnevnim životom, ekološki standard za živu je postavljen na manje od 0,5 µg/L (µg je jedinica od 1 milioniti deo grama).

Testiranje zasnovano na takvim zvaničnim standardima je obavezno za bivše fabričke lokacije sa visokim potencijalom za kontaminaciju. Većina gradilišta i transfera zemljišta, itd., testiraju se na kontaminaciju tla na dobrovoljnoj osnovi kako bi se potvrdila sigurnost. Trenutno se uzorci moraju transportovati sa lokacije do specijalizovanih centara za ispitivanje i analizirati na teške metale pomoću velike opreme za ispitivanje. Analiza takođe zahteva specijalizovano znanje i složene procedure.

Ako ispitivanje Hg tla ne zahteva specijalizovano znanje i bilo ko bi mogao da ga obavi na licu mesta, to bi smanjilo vreme potrebno za potvrdu bezbednosti na mnogim lokacijama koje dobrovoljno testiraju Hg, skratilo vreme potrebno za početak izgradnje i smanjilo opterećenje na sajt. Pored toga, ako jeftine metode ispitivanja na Hg postanu široko dostupne, svakodnevno praćenje će omogućiti da se potvrdi bezbednost vode za piće u oblastima u kojima se konzumira podzemna voda.

Istraživači u AIST-u, u saradnji sa Sakamoto Lime Industri Co., Ltd. razvili su takav metod za otkrivanje količine Hg u tragovima u zemljištu. Njihovo istraživanje objavljeno je u časopisu Nanomaterijali.

Zagađenje životne sredine Hg i drugim teškim metalima je strogo kontrolisano širom sveta. U Japanu su ustanovljene brojne standardne vrednosti za niz parametara vezanih za Hg, uključujući nivoe Hg u zemljištu i upravljanje otpadom. Ove mere imaju za cilj ublažavanje zdravstvenih rizika povezanih sa izlaganjem Hg.

Ova novorazvijena tehnologija omogućava detekciju Hg u rastvoru bez komplikovanih procedura korišćenjem lako prenosivog uređaja pomoću tehnike elektrohemijskog merenja Hg.

Iako na elektrohemijsko merenje lako utiču nečistoće u rastvoru (u daljem tekstu „strane supstance“) koje ometaju merenje, jedinstvena obrada i analiza podataka omogućavaju da se utvrdi da li je Hg sadržan u koncentraciji od 0,5 ppb (ppb je milijardu) ili više čak i u rastvorima za ispitivanje zemljišta koji sadrže veliku količinu stranih materija.

U budućnosti, istraživači očekuju da razviju sistem za analizu tla koji može koristiti svako na licu mesta.