Istraživači razvijaju selektivnije inhibitore proteazoma za upotrebu u farmaceutskoj industriji

Istraživači razvijaju selektivnije inhibitore proteazoma za upotrebu u farmaceutskoj industriji

Istraživači sa Universitat Jaume I iz Kastela (Španija) i Instituta Maks Plank (Nemačka) razvili su nove inhibitore proteazoma sa različitim farmakološkim svojstvima od onih koji su prethodno razvijeni, koji bi mogli da se koriste u farmaceutskom sektoru.

Proteasom je multiproteinski kompleks čija je glavna funkcija enzimska degradacija nepotrebnih ili štetnih proteina, koji su označeni za razgradnju drugim proteinom zvanim „ubikvitin“, čija uloga (koju su otkrili Ciechanover, Hershko i Rose) im je donela Nobelovu nagradu. 2004. Njegova funkcija je fundamentalna, utiče na aktivnosti kao što su ćelijski ciklus, ćelijska smrt i imuni odgovor.

Inhibitori proteasoma sprečavaju ovaj multiproteinski kompleks da ukloni proteine koji su važni za kontrolu deobe ćelija. Često se koriste u bolestima povezanim sa tumorima, ali takođe mogu imati primenu u autoimunim ili neurodegenerativnim bolestima, na primer, jer utiču na tumorske ćelije više nego na zdrave ćelije.

Prednosti novih inhibitora proteazoma uključuju veći afinitet, veću specifičnost i poboljšana svojstva u poređenju sa komercijalnim lekovima (veća ciljna selektivnost).

Istraživačka grupa UJI za organsku i medicinsku hemiju, koju vodi profesor Florenci Gonzalez sa Odeljenja za neorgansku i organsku hemiju, i nemački institut potvrdili su inhibitore na eksperimentalnoj skali u laboratoriji. Tehnologija je prijavljena za evropski patent i može se razviti i prilagoditi specifičnim primenama putem posebnih sporazuma ili licenci.

Universitat Jaume I, preko Kancelarije za tehnološku saradnju i razvoj i Prorektorske kancelarije za transfer, inovacije i naučnu diseminaciju, olakšava naučni i tehnološki transfer svog istraživačkog osoblja, sa ciljem da unapredi svoju vokaciju za prenos i širenje naučnih , tehničko, društveno i humanističko znanje.