Istraživači razvijaju novu tehniku za analizu daha za praćenje zdravstvenog statusa mladih pacijenata

Istraživači razvijaju novu tehniku za analizu daha za praćenje zdravstvenog statusa mladih pacijenata

Istraživači koriste analizu daha za praćenje zdravstvenog stanja pacijenata u realnom vremenu i proveru nivoa određenih lekova. Naučnici sa Univerziteta u Bazelu i Univerzitetske dečije bolnice u Bazelu (UKBB) razvili su tehniku koja im omogućava da mere određene parametre iz daha koji izdahnu njihovi mladi pacijenti. Njihovi rezultati su objavljeni u Frontiers in Endocrinology.

Poređenje je pokazalo da je uzorkovanje daha jednako pouzdan oblik praćenja kao i konvencionalno testiranje krvi. Deca na intenzivnoj nezi nakon dijabetičke ketoacidoze – komplikacije dijabetesa koja može biti opasna po život ako se ne leči hitno – praćena su tokom lečenja.

Pored uzoraka krvi i urina, medicinski tim je koristio vazduh koji su deca izdahnula da prati njihove simptome i prati efekat lečenja. „Merenja iz uzoraka vazduha savršeno su odražavala rezultate testova krvi“, kaže Pablo Sinues, profesor na Univerzitetu u Bazelu i šef grupe koja se bavi istraživanjem disanja u translacionoj medicini.

Princip iza njihovog testa je isti kao onaj koji se koristi za obuku pasa da otkrivaju određene bolesti. „Ugljen-dioksid koji izdišemo takođe sadrži mnogo drugih stvari koje su prisutne u našoj krvi“, objašnjava istraživač. To znači da možemo pronaći tragove i lekova koji su davani i metabolita – molekula koji daju indikaciju aktivnosti u našim telima.

Poslednjih godina, Sinues i njegove kolege razvijaju testove daha za merenje koncentracije i prilagođavanje doza antiepileptičkih tretmana kod dece. Međutim, pošto je njihov metod uključivao uduvavanje direktno u laboratorijski analizator, nije mogao da se koristi u odeljenjima intenzivne nege ili operacionim salama. Ali sada kada je tim razvio specijalne vreće sposobne da sakupe do 1,2 litra izdahnutog vazduha, pacijenti mogu jednostavno ostati u krevetu.

Kese, koje izgledaju kao obične plastične kese, zatim se odnose pravo u laboratoriju i povezuju sa masenim spektrometrom radi hemijske analize.

Spektrometar se takođe koristi za analizu uzoraka krvi. Ali obrada uzorka je teška i dugotrajna i traje mnogo sati. Nasuprot tome, vazduh se može ubrizgati direktno u spektrometar iz kesa i bez ikakve prethodne pripreme, manje od četvrt sata nakon sakupljanja. Samo rutinski testovi krvi mogu se preokrenuti za tako kratko vreme.

Ova brzina i lakoća sa kojom se mogu skratiti intervali između uzoraka omogućili su naučnicima da u realnom vremenu prodube svoje razumevanje procesa koji se odvijaju u telu kako se pacijenti stabilizuju.

„Koristeći ovu izuzetno osetljivu tehniku, uspeli smo da otkrijemo širok spektar jedinjenja. Naši rezultati prevazilaze ono što je već opisano“, kaže Sinus. „Sada moramo sve razmrsiti. Na primer, uočene su razlike između dece koja su prvi put primljena u bolnicu i dece koja su redovno dolazila u bolnicu.

Biće potrebne druge studije da bi se potvrdili ovi rezultati, koji su dobijeni od samo petoro dece sa dijabetičkom ketoacidozom.

Analiza uzoraka daha može imati primenu i van dijabetesa, jer se može koristiti za istovremeno merenje koncentracije leka i fizičkog odgovora. Naučnici se nadaju da će uskoro moći da to učine delom standardne nege na odeljenjima intenzivne nege.

„Činjenica da je neinvazivna je takođe veoma praktična, posebno kod dece“, ističe Sinues. „Moglo bi se koristiti za predviđanje odgovora na tretman ili neželjenih efekata.“ Ova informacija je posebno važna kada su terapeutski okviri uski, odnosno kada nešto veća doza već uzrokuje da lek postane toksičan.

„Metoda je dokazala svoju vrednost kod antiepileptika“, kaže istraživač. „Mogao bi se razviti i za merenje određenih tretmana raka. A kese koje trenutno razvijamo mogu biti od velike pomoći u upravljanju dozom anestetika i efektima tokom operacije.“

Nova kompanija je izdvojena iz njegove laboratorije kako bi se uhvatila u koštac sa ovim izazovima.