Istraživači razvijaju novu metodu za sintetizaciju leka protiv malarije

Istraživači razvijaju novu metodu za sintetizaciju leka protiv malarije

Jugozapadni istraživački institut (SvRI) i Univerzitet Teksasa u San Antoniju (UTSA) razvili su metod za sintetizaciju veoma snažnog antimalarijskog leka artemisinina, koji bi mogao dovesti do isplativijeg lečenja malarije.

Rad je nedavno predstavljen na naslovnoj strani časopisa Organic Letters.

U 2021. godini, 247 miliona slučajeva malarije dovelo je do 619.000 smrtnih slučajeva širom sveta. Najefikasniji tretmani za malariju koriste lek artemisinin, koji se dobija iz biljke slatkog pelina, Artemisia annua. Međutim, proces izolovanja artemisinina iz biljke je dugotrajan, a prinosi useva su podložni vremenskim obrascima, štetočinama insekata i drugim faktorima. Uprkos naučnom napretku u metodama lečenja, cena artemisinina i dalje opterećuje zemlje koje su najviše pogođene malarijom.

„Uspeli smo da razvijemo novi način sinteze artemisinina koji oponaša način na koji se pravi u prirodi“, rekao je viši naučnik SvRI, dr Šon Blumberg. „Naš metod oponaša biosintetički put kako se artemisinin proizvodi u biljci iz koje potiče, Artemisia annua. Proučavali smo intermedijarna jedinjenja duž tog puta, a zatim koristili hemiju da kreiramo te iste međuproizvode i ponovo kreiramo put.“

„U javnoj naučnoj literaturi nije bilo ničega što bi sugerisalo da će ovo funkcionisati“, rekao je Franc. „Ovo je bila izazovna hemija koju smo pokušavali da izvedemo, ali smo pustili nauku da nam kaže kuda da idemo. To nam je omogućilo da dizajniramo proces uzimanja zajedničkog intermedijera u biosintetskom putu za artemisinin i pretvaramo ga sve do artemizinske kiseline , koji je direktni prekursor artemisinina.“

Blumberg i Frantz se nadaju da će farmaceutske kompanije iskoristiti njihov rad i ponuditi moćniji i isplativiji tretman malarije siromašnim zemljama kojima je to najpotrebnije, posebno imajući u vidu inherentne rizike od suše, požara i insekata koji dolaze sa biljka koja može da raste samo u određenim delovima sveta.

„Snabdevanje artemisininom je i dalje nestalno, zbog čega su i cene nestalne, a zemljama koje se bave ovim endemom potrebno je stabilno, isplativo rešenje“, rekao je Blumberg. „Iako novi proces koji smo kreirali možda neće u potpunosti zameniti postojeće metode, on može da dopuni druge pristupe i pomogne da se stabilizuje svetska ponuda artemisinina.