Umiranje od virusne infekcije usled otkazivanja organa i gubitka krvi je još uvek malo shvaćeno. Između ostalog, Huaki Tang je razvio organ-na-čipu da bi to shvatio. „Ove tehnologije mogu ponuditi mogućnosti bez presedana za borbu protiv virusa koji prete našem društvu“, rekao je Tang.
Virusne hemoragične groznice (VHF) su bolesti uzrokovane virusima. Virusna hemoragična groznica pogađa mnoge organe i oštećuje vaskularni sistem. Simptomi se razlikuju, ali često dolazi do unutrašnjeg gubitka krvi zbog curenja krvnih sudova. Hemoragični šok nastaje kada telo prestane da funkcioniše zbog ovog gubitka krvi.
VHF se može javiti kod mnogih virusnih infekcija, uključujući dengu, žutu groznicu i ebolu. Simptomi takođe podsećaju na ono što se dešava u najtežim slučajevima COVID-a. COVID nije VHF virus, kaže dr. student Huaki Tang. Međutim, istraživači iz Leidena kažu da bi se njihovi prethodni rezultati istraživanja mogli primeniti na istraživanje COVID-a.
„Infekcija SARS-CoV-2 može biti blaga, kao ona VHF virusima, ali može izazvati i ozbiljno vaskularno curenje u plućima. To zauzvrat dovodi do akutnog respiratornog distresa poznatog u najtežim slučajevima bolesti. Kolege u LUMC-u i mom institutu LACDR je koristio model mikrosudova na čipu koji smo razvili za proučavanje uticaja uzoraka plazme COVID-19 na vaskularni poremećaj.“
Tang i njegove kolege razvili su sposobnost da oponašaju situaciju u našim telima sa nekoliko ćelija i veštačkih krvnih sudova na maloj staklenoj ploči. Čip oponaša ono što se dešava tokom hemoragičnog šoka. Sastoji se od ljudskog mikroposuda na staklenom čipu koji povezuje model tkiva. „Radi kao jeftin, prilagođen korisniku i realističan sistem na kome možete da proučavate kako VHS virusi izazivaju curenje krvnih sudova na mikro nivou. To je okruženje nalik čoveku, koje bi vremenom moglo da bude korisno i za dijagnostiku i razvoj lekova. To je okruženje nalik čoveku. “
Istraživači su takođe razvili načine da analiziraju šta se dešava u ćelijama domaćina. To se odnosi na mogućnost da tačno vidite koje supstance proizvode različiti delovi. Ovo se zove metabolomika: mapiranje metabolizma analizom koji se metabolički proizvodi proizvode. Ako poznajete sve te proizvode, znate „metabolom“ sistema.
Tang kaže: „Sa tim možemo da shvatimo na koje supstance treba obratiti pažnju da bismo otkrili fundamentalne mehanizme pomoću kojih ovi virusi izazivaju štetu. Doktorant je radio na metabolomici na dva načina. Prva, nešto šira analiza, pokazuje efekat virusa na ćelije domaćina. Pored toga, radio sam na jednoćelijskoj metabolomici koja je u kombinaciji sa algoritmom.“
Najbolji trenutak u njegovom doktoratu. istraživanja su delom proizašla iz vremenskih uslova. Tang je rekao: „Video sam dugu na vedrom plavom nebu nakon što sam radio u laboratoriji ceo dan. Uspešno sam izmerio efekat eksperimentalne supstance na curenje krvnih sudova izazvano ebolom. Tada sam osetio veoma miran osećaj i život je bio tako obećavajući. Pao mi je na pamet ovaj citat indijskog pisca i psihologa Amita Abrahama: „Radujem se danu kada ću moći da postanem virus i da živim svoj život mirno.“
Naravno, bilo je i frustracija koje je trebalo prevazići. Naročito u prvoj godini, kaže Tang. „Morao sam da prevaziđem kulturni šok i jezičke barijere, a nisam imao iskustva sa naprednom tehnologijom čipova organa. Sumnjao sam u sebe i razmišljao o odustajanju, ali su me moj supervizor dr Alireza Mašagi i kolege iz grupe ohrabrivali da nastavim. pomogao mi je da prevaziđem ove probleme. Zahvaljujući njima, odlično sam se proveo i nadam se da ću nastaviti u ovoj oblasti istraživanja.“
Prema Tangu, njegov doktorat. istraživanja su doprinela razumevanju uticaja VHF virusa na ćelije domaćina. „Što je još važnije, očekuje se da tehnologije koje smo razvili otvore neviđene mogućnosti za virologe koji su na prvoj liniji borbe protiv virusa koji prete našem društvu.
Tangs supervizor Alireza Mašagi, glavni istraživač u LACDR Odeljenju sistemske farmakologije i farmacije, slaže se sa tim.
„Naša laboratorija je bila pionir u korišćenju tehnologije organ-na-čipu u proučavanju virusnih bolesti, otvarajući nove puteve za istraživače u oblasti virologije. Sada preduzimamo još jedan revolucionarni korak koristeći pristupe bioštampanju za razvoj modela virusnih bolesti Tokom svog doktorata, Huaki je napravio prvi korak u ovom pravcu koristeći najsavremenije bioštampače koji su nedavno instalirani u našoj laboratoriji.Rezultati su veoma obećavajući, a trenutno su u našoj laboratoriji novi studenti i postdoktori. idu stopama Huaćija kako bi ovu ideju ostvarili“, rekao je Mašagi.