Istraživači razvijaju flaster mikroigle koji može rano otkriti rak kože

Istraživači razvijaju flaster mikroigle koji može rano otkriti rak kože

Istraživači Instituta Karolinska razvili su novu metodu za otkrivanje malignog melanoma. Novi tip flastera opremljen mikroiglama može identifikovati biomarker tirozinazu direktno u koži, prema studiji objavljenoj u časopisu Napredni materijali.

Flaster je opremljen mikroiglicama koje mogu otkriti tirozinazu, enzim koji je važan biomarker za maligni melanom. Merenjem nivoa enzima direktno u koži, istraživači mogu brzo da identifikuju promene povezane sa bolešću.

„Koristili smo ljudsko tkivo zdravih pojedinaca. Primenom tirozinaze direktno na kožu, uspeli smo da imitiramo rak kože“, objašnjava poslednji autor studije Onur Parlak, vanredni profesor na Katedri za medicinu, Solna, Karolinska institut.

„Ovo je važan napredak za poboljšanje praćenja zdravlja kože i može se koristiti i za skrining drugih biomarkera kroz jednostavnu promenu dizajna.“

Maligni melanom je najteži oblik raka kože i najbrže rastući rak. Studija pokazuje da bi novi flaster mogao biti alternativa trenutnim dijagnostičkim metodama, što dovodi do ranijeg otkrivanja i lečenja malignog melanoma. Istraživači se nadaju da će njihov rad pomoći u smanjenju broja procedura i poboljšanju kvaliteta života pacijenata.

„Naša metoda je manje invazivna i ima potencijal da pruži brže i pouzdanije rezultate u poređenju sa tradicionalnim biopsijama“, kaže Parlak. „Naš cilj je da nastavimo da razvijamo i unapređujemo ovu tehniku kako bismo ponudili precizniju i bezbolniju dijagnostiku.“