Istraživači predlažu poboljšanje u identifikaciji ljudskih ostataka korišćenjem kraniofacijalne superpozicije

Istraživači predlažu poboljšanje u identifikaciji ljudskih ostataka korišćenjem kraniofacijalne superpozicije

Istraživači su objavili novu studiju u časopisu Information Fusion koja pokazuje poboljšanje u identifikaciji ljudskih ostataka korišćenjem kraniofacijalnog superponiranja, čineći donošenje odluka forenzičkih stručnjaka mnogo objektivnijim.

Tim uključuje istraživače Univerziteta u Granadi sa Andaluzijskog međuuniverzitetskog instituta za nauku o podacima i računarsku inteligenciju (DaSCI) i istraživače iz Centra za istraživanje informacionih i komunikacionih tehnologija Univerziteta Korunja (CITIC-UDC), u saradnji sa kompanijom Panacea Cooperative Research.

Kraniofacijalna superimpozicija je forenzička tehnika koja se koristi za olakšavanje donošenja odluka u identifikaciji skeletnih ostataka. Konkretno, to uključuje analizu postavljanja neidentifikovane pronađene lobanje (post mortem) na fotografije lica (ante mortem) nestalih osoba.

Uprkos svom značaju i širokoj primenljivosti, ovaj proces ostaje složen i težak za upravljanje. Predložen je širok spektar kompjuterizovanih metoda, ali donošenje odluka i dalje uključuje subjektivnost i kvalitativno izveštavanje.

Ova nova studija predlaže sistem za procenu dokaza zasnovan na koeficijentima verovatnoće (LRs), metod koji je ranije korišćen u drugim forenzičkim poljima kao što su DNK, poređenje glasa i otisaka prstiju, a koju preporučuje Evropska mreža instituta za forenzičke nauke ( ENFSI).

Studija predlaže pionirsku primenu ovog okvira na kraniofacijalnu superimpoziciju. Sastoji se od tri eksperimenta u kojima se sistem obučava i testira u različitim uslovima korišćenjem slika lica: prvi koristi frontalne fotografije lica, drugi koristi bočne fotografije lica, a treći kombinuje i frontalne i bočne fotografije lica.

U sva tri eksperimenta, predloženi LR sistem se ističe u smislu kalibracije i moći diskriminacije, pružajući specijalistima kvantitativno sredstvo za procenu i integraciju dokaza.

Za sada, tehnika ostaje dokaz koncepta koji koristi sintetičke podatke i moraće da se testira korišćenjem ogromne količine stvarnih podataka. Ipak, rezultujući sistem odnosa verovatnoće pruža objektivnu podršku donošenju odluka u kraniofacijalnoj superpoziciji.