Istraživači potvrđuju šest jedinstvenih sojeva virusa afričke svinjske kuge

Istraživači potvrđuju šest jedinstvenih sojeva virusa afričke svinjske kuge

Služba američkog Ministarstva poljoprivrede i poljoprivrede (USDA-ARS) objavila je da su istraživači reklasifikovali broj sojeva virusa afričke svinjske kuge (ASF) sa 25 na samo šest jedinstvenih genotipova. Ova naučna inovacija može pomoći da se redefiniše način na koji istraživači ASF-a širom sveta klasifikuju izolate ASF virusa (ASFV) i može olakšati naučnicima da razviju vakcine koje odgovaraju različitim sojevima koji cirkulišu u endemskim oblastima ASF-a širom sveta.

Rad je objavljen u časopisu Virusi.

„Ranije je identifikovano 25 različitih genotipova virusa širom sveta“, rekao je viši naučnik ARS-a Daglas Gladu. „Naš istraživački tim je nedavno ponovo procenio svu javno dostupnu sekvencu virusne DNK i otkrio da većina genotipova (genetski sastav) prvobitno identifikovanih kao novi nije tačno identifikovan niti upoređen sa već postojećim genotipovima virusa ASFV. Na osnovu ove analize, postoje zapravo manje jedinstvenih genotipova nego što je verovala istraživačka zajednica ASF, a to znači da postoji manji diverzitet ASFV koji utiče na zajednice širom sveta.Ove informacije su važne jer mogu smanjiti broj vakcina za koje se ranije smatralo da su potrebne za zaštitu od svih genotipova ASFV.“

Tačna klasifikacija virusa je najvažnija za epidemiološka istraživanja i razvoj isplativih kontramera, uključujući dizajniranje vakcina za jedinstvene sojeve ASFV.

Ovaj veliki napor uključivao je istraživače ARS-a koji su ponovo analizirali preko 12.000 istorijskih i trenutnih izolata virusa koji su proizvedeni u laboratorijama za ASFV širom sveta. Napor je omogućen korišćenjem računarske snage SciNeta, koji je ARS-ov superkompjuterski klaster za rešavanje poljoprivrednih problema velikih podataka.

Iako virus AKS-a uzrokuje velike ekonomske gubitke globalnoj industriji svinja, nije bilo izbijanja epidemije u Sjedinjenim Državama. Veoma zarazni virus AKS proširio se iz Afrike u Republiku Gruziju 2007. godine i od tada je prošao kroz Evropu, Dominikansku Republiku i Aziju, pre nego što je stigao u Južnu Afriku početkom 2023. Virus nije u stanju da se prenese sa svinja na ljude.

Ovo istraživanje uključuje istraživačko-razvojni doprinos Nacionalnog fonda za bio i agro-odbranu, Kanadske agencije za hranu i inspekciju i Univerziteta Makerere u Ugandi.