Istraživači pokazuju kako placenta štiti fetus od virusnih infekcija

Istraživači pokazuju kako placenta štiti fetus od virusnih infekcija

Odajte priznanje genu svog oca što vas je čuvao tokom tih dugih meseci u majčinoj utrobi.

Bez ovog genetskog ratnika, možda biste podlegli bilo kom broju virusnih infekcija koje bi inače mogle biti fatalne za fetus. Novi rad objavljen ove nedelje u časopisu Cell Host & Microbe objašnjava mehanizme koji stoje iza ove antivirusne zaštite.

„Ono što je jedinstveno u vezi sa ovim genom je to kako proizvodi oblik odbrane za bebu u materici“, rekla je Hana Totari-Jain, dr. Medicina i viši autor rada.

Njihovo istraživanje se fokusiralo na viruse koji pogađaju trudnu majku, a samim tim i njen fetus, koji su veoma ranjivi na infekcije jer im je imuni sistem nezreo. Neki virusi, uključujući zika, rubeolu i druge ozbiljne infekcije, retko se prenose sa majke na fetus u materici i mogu izazvati razorne posledice.

Ali biološki procesi koji štite fetus od većine virusnih infekcija su manje jasni. U novom radu pod naslovom „SINE RNK utisnutih miRNA klastera posreduje u konstitutivnoj ekspresiji interferona tipa III i antivirusnoj zaštiti u hemohorijalnim placentama“, dr Totari-Jain i njen tim opisuju kako je određeni gen u placenti uvek naoružan za borbu .

„Placenta, kod ljudi i kod miša, je prvi organ u razvoju fetusa i stalno je izložena majčinoj krvi. Ovo povećava šanse za prenošenje virusnih infekcija sa majke na fetus. Zbog toga je placenta razvila snažnu odbranu mehanizme za sprečavanje ovog prenosa. Otkrili smo gen u placenti koji se eksprimira samo iz očevog alela i proizvodi odgovor virusne mimikrije. On prevari placentu da pomisli da je inficirana i izaziva konstantno stanje antivirusne odbrane“, dr Totari- Jain je objasnio.

„Dakle, kada smo uključili ovaj gen u drugim ćelijama, mogli bismo da zaštitimo ćelije od nekoliko virusa. Ovo je evolutivni način zaštite bebe. Bez toga, velike su šanse da ne biste uspeli da se porodite“, dodala je ona.

Ishani Vickramage, Ph.D. kandidat u laboratoriji dr Totari-Jain i vodeći autor studije, dodao je: „Ovo istraživanje popunjava prazninu u našem znanju o tome koliko virusa koji mogu zaraziti trudnu majku, uključujući SARS-CoV-2, samo retko utiču na fetus .“‘

„Učenje više o tome kako placenta štiti fetus od virusa takođe ima važne implikacije izvan porođaja“, rekao je dr Čarls Lokvud, MD, MHCM, jedan od autora rada, koji je takođe dekan Morsani koledža za medicinu i izvršni potpredsednik of USF Health.

„Ovo je novi placentni mehanizam koji štiti fetus u razvoju od transplacentalnog prenosa većine virusa“, ​​rekao je dr Lokvud. „Ovo je vrsta znanja koja bi mogla dovesti do razvoja novih antivirusnih lekova za borbu protiv virusa koji mogu biti smrtonosni za fetuse i novorođenčad.“

Dr Totari-Jain i tim istraživača na USF proveli su pet godina istražujući ovaj intrigantni fenomen u saradnji sa laboratorijom dr Tomasa Tušla na Rokfeler univerzitetu, čiji je tim izvršio sRNAsek i bioinformatičku analizu, uključujući istraživača Klaasa Maksa i Kemela Akata; i dr. Kimiko Inoue i Atsuo Ogura sa RIKEN-a i Univerziteta Cukuba, Japan, koji su obezbedili model miša koji je korišćen da pokaže da je i placenta miša razvila isti mehanizam za zaštitu fetusa od virusnih infekcija.

Ostali članovi istraživačkog tima USF Health su: Jeffrei VanVie; John H. Lockhart; Ismet Hortu; Ezinne F. Mong; John Canfield; Hiran M. Lamabadu Varnakulasuriia Patabendige; Ozlem Guzeloglu-Kaiisli; i Umit A. Kaiisli.