Istraživači pokazuju efikasnost kurkumina u zaštiti korala od oštećenja izazvanih klimatskim promenama

Istraživači pokazuju efikasnost kurkumina u zaštiti korala od oštećenja izazvanih klimatskim promenama

Istraživači sa Italijanskog tehnološkog instituta—IIT i Univerziteta u Milanu-Bicocca, u saradnji sa akvarijumom u Đenovi u Italiji, nedavno su objavili studiju u ACS Applied Materials and Interfaces, koja pokazuje efikasnost kurkumina, prirodne antioksidativne supstance ekstrahovane iz kurkume, u smanjenju izbeljivanja korala, fenomena izazvanog prvenstveno klimatskim promenama.

Istraživačka grupa je razvila biorazgradivi biomaterijal za isporuku molekula bez nanošenja štete okolnom morskom okruženju. Testovi sprovedeni u akvarijumu u Đenovi pokazali su značajnu efikasnost u sprečavanju izbeljivanja korala.

Izbeljivanje korala je pojava koja u ekstremnim slučajevima izaziva smrt ovih organizama sa razornim posledicama po koralne grebene, koji su ključni za svetsku ekonomiju, zaštitu obala od prirodnih katastrofa i biodiverzitet mora. Većina korala živi u simbiozi sa mikroskopskim algama, koje su neophodne za njihov opstanak i odgovorne su za njihove živopisne boje.

Zbog klimatskih promena, temperature mora i okeana rastu, što je stanje koje narušava odnos između ova dva organizma. Kada se to dogodi, koral, koji pobeli zbog gubitka algi, bukvalno rizikuje da umre od gladi.

Poslednjih godina, kao rezultat klimatskih promena, ovo stanje je uticalo na većinu najvećih svetskih koralnih grebena, uključujući Veliki koralni greben u Australiji. Međutim, do danas ne postoje efikasne metode za suzbijanje ove pojave i sprečavanje izbeljivanja korala bez ozbiljnog ugrožavanja opstanka ovih staništa i izuzetnog biodiverziteta koji je sa njima povezan.

Kurkumin se daje koralima na kontrolisan način primenom biomaterijala na bazi zeina, proteina dobijenog iz kukuruza, sistema koji su razvili sami partneri kako bi se obezbedila bezbednost za životnu sredinu.

Tokom testova, sprovedenih u akvarijumu u Đenovi, simulirani su uslovi pregrevanja u tropskim morima podizanjem temperature vode do 33°C. U ovim uslovima, svi neobrađeni korali su bili pogođeni fenomenom izbeljivanja kao što bi se dešavalo u prirodi, dok, naprotiv, svi primerci tretirani kurkuminom nisu pokazivali znake ove tendencije, što je rezultat koji ovu tehniku čini efikasnom u smanjenju osetljivosti koralja. do termičkog naprezanja.

Za ovu studiju korišćena je vrsta korala (Stilophora pistillata) tipična za tropski Indijski okean, uključena u crvenu listu ugroženih vrsta IUCN (Međunarodne unije za očuvanje prirode).

„Ova tehnologija je predmet patentne prijave koja je podneta, a zapravo će se sledeći koraci ovog istraživanja fokusirati na njenu primenu u prirodi i u velikim razmerama“, rekao je Marko Kontardi, prvi autor studije, istraživački saradnik. iz grupe Smart Materials na IIT-u i istraživač u DISAT-u (Odsek za nauke o životnoj sredini i Zemlji) na Univerzitetu u Milanu-Bicocca. „Istovremeno ćemo ispitati upotrebu drugih antioksidativnih supstanci prirodnog porekla kako bi se blokirao proces izbeljivanja i tako sprečilo uništavanje koralnih grebena.

„Upotreba novih biorazgradivih i biokompatibilnih materijala koji mogu da oslobode prirodne supstance koje mogu da smanje izbeljivanje korala je nešto sasvim novo“, rekla je Simone Montano, istraživač u DISAT-u i zamenik direktora Centra za istraživanje mora i visokog obrazovanja na Univerzitetu. od Milan-Bicocca. „Čvrsto verujem da će ovaj inovativni pristup predstavljati značajan napredak u razvoju strategija za oporavak morskih ekosistema.“