Ciljanje proteina TACC3 može obnoviti efikasnost leka za rak dojke T-DM1 kod otpornih ćelija raka

Ciljanje proteina TACC3 može obnoviti efikasnost leka za rak dojke T-DM1 kod otpornih ćelija raka

U novom istraživanju objavljenom u Cancer Research, istraživači iz MUSC Hollings Cancer Center su otkrili da ciljanje proteina nazvanog TACC3 (transformišući kiseli namotani zavoj koji sadrži protein 3) može obnoviti efikasnost leka za rak dojke T-DM1 čak i kod ćelija raka koje su razvile otpornost na ovaj lek.

T-DM1, koji se poznaje i pod brendom Kadcila, odobren je za lečenje HER2-pozitivnog raka dojke. Iako je ovaj lek u upotrebi već 10 godina, rezistencija na njega predstavlja veliki izazov u lečenju raka dojke.

Profesor Ozgur Sahin, istraživač iz Hollings Cancer Center, objašnjava da je T-DM1 prvi i jedan od najuspešnijih konjugata antitela za lekove koji se koriste za rak dojke, ali se suočava sa problemom rezistencije.

Novo istraživanje iz laboratorije Sahin otkriva ranije nepoznat mehanizam delovanja ovog leka. Pokazuje se da T-DM1 indukuje imunogenu ćelijsku smrt (ICD), ali da se ta imunogena ćelijska smrt gubi u otpornim ćelijama. Ciljanjem proteina TACC3, istraživači su uspeli da povrate ovu imunogenu ćelijsku smrt i da ponovo aktiviraju lek.

ICD je tip ćelijske smrti koji pokreće odgovor imunog sistema, omogućavajući imunim ćelijama da napadnu preostale ćelije raka. T-DM1 aktivira kontrolnu tačku sklapanja vretena (SAC) u ćelijama, ali se ta kontrolna tačka gubi u otpornim ćelijama. TACC3, koji je obilan u ćelijama raka, inhibira proces kontrolne tačke sklapanja vretena. Inhibicija TACC3 omogućava T-DM1 da nastavi sa svojim delovanjem.

Ovi nalazi predstavljaju ključni korak u prevazilaženju rezistencije na lekove kod HER2-pozitivnog raka dojke. Ističe se da kombinacija inhibitora T-DM1 i TACC3 može pomoći u obnavljanju imunogene ćelijske smrti kod otpornih tumora, što pruža nove mogućnosti u lečenju ovog tipa raka.