Denga je bolest koju karakterišu groznica, osip, glavobolja, mijalgija i artralgija, sa rizikom od komplikacija usled endotelne disfunkcije i krvarenja. Najčešći u zemljama Centralne i Južne Amerike, Jugoistočne Azije i Afrike, slučajevi denga groznice povezani sa putovanjima često se šire u Sjedinjene Države i povremeno izazivaju lokalni prenos.
Uzrokovana virusom denga groznice (DENV) koju prenose komarci, komplikovana denga i smrtni slučajevi povezani sa denga groznicom su na sreću relativno retki kod putnika. Međutim, to predstavlja veliki pritisak na sisteme zdravstvene zaštite u oblastima gde je endemski. U Brazilu, na primer, nekoliko država proglasilo je vanredno stanje u javnom zdravlju.
Povećana geografska distribucija denga groznice se u velikoj meri pripisuje širenju dometa i povećanju vektorske efikasnosti komaraca vrste Aedes zbog urbanizacije, klimatskih promena i promena obrasca padavina povezanih sa El Ninjoom i širenja kroz povećana međunarodna putovanja.
Istraživači, uključujući Davida Hamera, MD, člana fakulteta Univerziteta u Bostonu sa imenovanjima u Centru za nove zarazne bolesti (CEID), Školi za javno zdravlje (SPH) i Chobanian & Avedisian School of Medicine, bili su koautori članka o idejama i mišljenjima, “ Ponovno pojavljivanje denga groznice u eri genomskog nadzora i vakcina“ objavljeno u Annals of Internal Medicine ovog meseca.
Njihov članak tvrdi da bi „molekularni epidemiološki podaci iz sekvenciranja celog genoma [serotipova denga groznice] mogli poboljšati spremnost za izbijanje denga groznice“.
U našem sve globalizovanijem svetu, sojevi bolesti se lakše šire sa kontinenta na kontinent. Praćenje loze specifičnih genotipova denga groznice omogućava istraživačima da bolje razumeju kako genetska raznolikost utiče na dinamiku prenošenja, virulenciju i imunološku zaštitu vakcinacijom.
Primena postojećih vakcina koje štite od denga bolesti zavisi od serotipa postojećih antitela pacijenta. Bolje razumevanje varijacija u DENV genotipovima, naučnici se nadaju da će moći da razviju vakcine koje ne bi zahtevale da pacijenti budu prethodno pregledani na serotipove. Cilj ovoga je da se omogući šire, efikasnije kampanje vakcinacije protiv ove globalne bolesti.