Istraživači otkrivaju tumore koje su nasledile generacije stvorenja sličnih meduzama

Istraživači otkrivaju tumore koje su nasledile generacije stvorenja sličnih meduzama

Istraživači iz laboratorije CANECEV, međunarodne saradnje između Univerziteta Deakin i Univerziteta u Monpeljeu, prvi put su primetili rađanje prenosivih tumora u slatkovodnim smeđim hidrama – sićušnim stvorenjima nalik meduzama.

Smeđe hidre su mikroskopski organizmi koji se nalaze u barama, rekama i jezerima, dužine oko 25 mm.

Ova studija, „De novo evolucija prenosivih tumora u hidri“, objavljena je u Proceedings of the Royal Society B.

Dr Antoine M. Dujon iz Deakinove škole za život i životnu sredinu rekao je da je istraživački tim otkrio da su ova stvorenja nalik na meduze razvila tumore kada su uzgajana u laboratoriji, kako u Australiji tako i u Francuskoj.

Takođe je rekao da se tumori mogu preneti na njihove mlade.

„Ovo otkriće osvetljava redak oblik raka koji putuje od roditelja hidre do deteta, slično kao porodično nasleđe—osim u ovom slučaju, to je prenosivi tumor“, rekao je dr Dužon.

„Ova studija je imala za cilj da vidi kako su se ovi tumori pojavili u hidri ‘nultog pacijenta’ i kako su se prenosili kroz generacije, kako bi pružili novi uvid u to kako se prenosivi karcinomi šire.“

Evo šta je tim otkrio:

Dr Dujon je istakao da uticaj ovog istraživanja prevazilazi samo hidre i da bi takođe mogao da doprinese našem razumevanju za ugrožene australijske životinje sa visokom stopom raka.

„Učenjem kako se prenosivi karcinomi formiraju i šire u ovim sićušnim stvorenjima, možemo bolje razumeti i upravljati sličnim karcinomima kod drugih vrsta. Ovo je posebno važno za životinje poput tasmanskog đavola, gde je preko 80% populacije uništeno od takvih bolesti Sticanje ovih uvida moglo bi nam pomoći da razvijemo bolje načine za prevenciju i rukovanje ovim ozbiljnim vrstama raka u različitim vrstama i ekosistemima“, rekao je dr Dujon.