Istraživači otkrivaju najstarije vino na svetu u Rimu

Istraživači otkrivaju najstarije vino na svetu u Rimu

Belo vino staro preko 2.000 godina, andaluzijskog porekla, najstarije je vino ikada otkriveno.

Hispana, Senicio i ostala četiri stanovnika (dva muškarca i dve žene, imena nepoznata) rimske grobnice u Karmoni, otkrivene 2019. godine, verovatno nikada nisu ni slutili da će ono što je za njih predstavljao pogrebni ritual završiti kao važan 2.000 godina kasnije, iz sasvim drugog razloga.

U okviru tog rituala, skeletni ostaci jednog od muškaraca potopljeni su u tečnost unutar staklene pogrebne urne. Ova tečnost, koja je vremenom dobila crvenkastu nijansu, sačuvana je još od prvog veka nove ere, a tim sa Odsekom za organsku hemiju Univerziteta u Kordobi, predvođen profesorom Hoseom Rafaelom Ruizom Arebolom, u saradnji sa gradom Karmona, identifikovao ga je kao najstarije vino ikada otkriveno, čime je prelio bocu vina Špajer otkrivenu 1867. godine i datovanu u četvrti vek nove ere, koja se čuva u Istorijskom muzeju u Pfalcu (Nemačka).

„U početku smo bili veoma iznenađeni što je tečnost sačuvana u jednoj od pogrebnih urni“, objašnjava opštinski arheolog grada Karmone Huan Manuel Roman. Na kraju krajeva, prošlo je 2.000 godina, ali uslovi konzervacije grobnice su bili izvanredni; potpuno netaknuta i dobro zatvorena od tada, grobnica je omogućila vinu da održi svoje prirodno stanje, isključujući druge uzroke kao što su poplave, curenje unutar komore ili procesi kondenzacije.

Izazov je bio da se odagnaju sumnje istraživačkog tima i potvrdi da je crvenkasta tečnost zaista vino, a ne tečnost koja je nekada bila vino, ali je izgubila mnoge od svojih suštinskih karakteristika. Da bi to uradili, sproveli su seriju hemijskih analiza u UCO-ovoj Centralnoj službi za podršku istraživanju (SCAI) i objavili ih u Journal of Archaeological Science: Reports.

Proučavali su njen pH, odsustvo organske materije, mineralnih soli, prisustvo određenih hemijskih jedinjenja koja bi se mogla dovesti u vezu sa staklom urne, ili kostima pokojnika; i uporedio ga sa aktuelnim vinima Montilla-Moriles, Jerez i Sanlucar. Zahvaljujući svemu tome, dobili su prvi dokaz da je tečnost, u stvari, vino.

Ali ključ za njegovu identifikaciju zavisio je od polifenola, biomarkera prisutnih u svim vinima. Zahvaljujući tehnici koja je sposobna da identifikuje ova jedinjenja u veoma malim količinama, tim je otkrio sedam specifičnih polifenola takođe prisutnih u vinima iz Montilla-Moriles, Jerez i Sanlucar.

Odsustvo specifičnog polifenola, siringinske kiseline, poslužilo je za identifikaciju vina kao belog. Uprkos tome, i činjenici da je ova vrsta vina u skladu sa bibliografskim, arheološkim i ikonografskim izvorima, tim pojašnjava da činjenica da ove kiseline nije prisutna može biti posledica degradacije tokom vremena.

Najteže je bilo utvrditi poreklo vina, jer ne postoje uzorci iz istog perioda sa kojima bi se moglo uporediti. Uprkos tome, mineralne soli prisutne u tečnosti grobnice su u skladu sa belim vinima koji se trenutno proizvode na teritoriji koja je pripadala nekadašnjoj provinciji Betis, posebno vina Montilla-Moriles.

Činjenica da su skeletni ostaci čoveka uronjeni u vino nije slučajnost. Ženama u starom Rimu dugo je bilo zabranjeno da piju vino. To je bilo muško piće. A dve staklene urne u grobnici Karmona su elementi koji ilustruju rodne podele rimskog društva u njegovim pogrebnim ritualima.

Dok su kosti muškarca bile potopljene u vino, zajedno sa zlatnim prstenom i drugim ostacima kostiju sa pogrebne postelje na kojoj je kremiran, u urni sa posmrtnim ostacima žene nije bilo ni kapi vina, već tri dragulji od ćilibara, bočica parfema sa mirisom pačulija i ostaci tkanina, a prve analize su pokazale da su od svile.

Vino, kao i prstenje, parfem i ostali elementi bili su deo pogrebne pantalone koja je trebalo da prati pokojnika na njihovom putovanju u zagrobni život. U starom Rimu, kao iu drugim društvima, smrt je imala posebno značenje i ljudi su želeli da budu zapamćeni kako bi na neki način ostali živi.

Ova grobnica, zapravo kružni mauzolej u kome je verovatno bila smeštena imućna porodica, nalazila se pored važnog puta koji je povezivao Karmo sa Hispalisom (Sevilja). Ranije je bila obeležena kulom, koja je u međuvremenu nestala.

Dve hiljade godina kasnije, i posle dugog vremena u zaboravu, Hispana, Senicio i njihova četvorica saputnika ne samo da su upamćeni, već su bacili mnogo svetla na pogrebne rituale starog Rima i omogućili identifikaciju tečnosti u staklena urna kao najstarije vino na svetu.