Istraživači otkrivaju kako rak creva „zaslepljuje“ imuni sistem

Istraživači otkrivaju kako rak creva „zaslepljuje“ imuni sistem

Misteriju koja je decenijama zbunjivala istraživače raka creva, rešili su naučnici sa Britanskog instituta za istraživanje raka Beatson i Univerziteta u Glazgovu.

Generacije lekara i istraživača su se borile da shvate zašto imuni sistem pacijenata sa rakom creva ignoriše rak, umesto da ga napada.

Sada, tim u Glazgovu veruje da zna kako rak creva „zaslepljuje“ imuni sistem tako da ne može da vidi rak i stoga nije u stanju da ga uništi.

Otkriće, objavljeno u Cancer Immunologi Research, otvara vrata potencijalnom preokretu ili sprečavanju ovog procesa, što bi omogućilo imunološkom sistemu da „vidi“ ćelije raka creva i zaustavi ih da rastu i umnožavaju se.

Dr Seth Coffelt iz Britanskog instituta Beatson za istraživanje raka i Univerziteta u Glazgovu, koji je vodio istraživanje, rekao je: „Normalno imune ćelije održavaju stvari onako kako bi trebalo da budu, patroliraju crevima poput čuvara, bore se sa štetnim bakterijama i čuvaju creva. zdrav.

„Međutim, kada ćelije u crevima postanu kancerogene, one otpuštaju ove „čuvare“ i sve metode koje ove imune ćelije koriste da razgovaraju jedna sa drugom kako bi koordinirali imuni odgovor više se ne proizvode.

„Rak ne želi da ih imunološke ćelije prepoznaju kao pretnju, tako da manipulišu imunim ćelijama tako da ne mogu da vide pretnju i jednostavno pređu tako što ostavljaju rak da nanese štetu.

Rak creva je drugi najčešći uzrok smrti od raka u Velikoj Britaniji sa oko 16.800 smrtnih slučajeva u Velikoj Britaniji svake godine, što je 46 svakog dana. Svake godine u Škotskoj oko 4.000 ljudi oboli od raka creva.

Istraživački tim se fokusirao na određenu vrstu imunoloških ćelija koje se nazivaju gama delta T ćelije. Rak creva počinje u epitelnim ćelijama koje oblažu creva i ove T ćelije „patroliraju“ ovim područjem napadaju bilo kakve pretnje – kao što su oštećene ćelije ili mali tumori – pre nego što nam nanesu štetu.

Naučnici su već znali da kada je rak creva prisutan, imune ćelije koje mogu da ubiju rak ne deluju često protiv raka creva, ali nisu znali zašto.

Koristeći uzorke tkiva tumora raka creva koje su donirali pacijenti u Škotskoj i drugim zemljama, tim je bio u mogućnosti da identifikuje specifičan mehanizam koji ćelije raka koriste da „ponovo povežu“ gama delta T ćelije na molekularnom nivou.

Tim se sada nada da bi dalja istraživanja mogla ponuditi tretmane koji bi mogli da preokrenu ovo „ponovno povezivanje“. Otkrivanje kako ćelije raka prevare imuni sistem nudi potencijal za nove tretmane koji bi mogli reaktivirati ove ključne imunološke ćelije.

Dr Kofelt je dodao: „Naše otkriće znači da ako se može pronaći način da se veštački angažuju ‘zaslepljene’ T ćelije sa lekom tako da T ćelije mogu ponovo da ‘vide’ rak, mogli bismo pronaći novi efikasan način lečenja rak creva.“