Istraživači otkrivaju jedinstvene razlike u ćelijama raka na osnovu toga gde se nalaze u tumoru

Istraživači otkrivaju jedinstvene razlike u ćelijama raka na osnovu toga gde se nalaze u tumoru

Istraživači sa UCalgarija otkrili su jedinstvene razlike u ćelijama raka na osnovu toga gde se nalaze u tumoru. Nalazi ukazuju da ćelije na ivici tumora mogu biti ključ za vođenje lečenja.

Uzimanje biopsije tumora je kritičan prvi korak koji se koristi za prikupljanje osnovnih informacija i dijagnozu bolesti. Generalno, biopsija se uzima iz centra sumnjivog tkiva, mase ili lezije, međutim nedavna studija Univerziteta u Kalgariju pokazuje da treba razmotriti ćelije pronađene na ivici tumora.

„Trenutna tehnologija nam omogućava da sagledamo tumorske ćelije na novi način, pružajući novo razumevanje“, kaže dr Pinaki Bose, dr Pinaki Bose, docent na Medicinskom fakultetu u Kamingu i glavni istraživač. „Možemo da vidimo jedinstvene razlike u ćelijama koje se nalaze u sredini tumora u poređenju sa onima koje se nalaze na ivici, što može pomoći u vođenju lečenja.“

Ispitivanje centra tumora je generalno prvi korak u otkrivanju i omogućava stadijum raka, ocenjivanje tumora, prognozu i plan lečenja. Koristeći tehnologiju nazvanu prostorna transkriptomika, metod molekularnog profilisanja koji čuva pozicioni identitet ćelija, istraživači su bili u mogućnosti da mapiraju i vide važnu aktivnost u tumoru, uključujući kako organizacija ćelija utiče na biologiju raka.

Studija objavljena u Nature Communications pokazala je važne razlike u arhitekturi ćelija.

Analizirajući specifičnu vrstu raka usta, oralnog skvamoznog karcinoma, istraživači su otkrili da ćelije na ivici tumora, gde on stupa u interakciju sa normalnim tkivom, pružaju veoma jasne informacije u poređenju sa ćelijama iz sredine. Tim veruje da bi ove precizne informacije mogle da pomognu u boljem razumevanju tumora, njegove agresivnosti i vrsta terapija na koje bi mogao najbolje da reaguje.

„Takođe smo otkrili da obrasci ekspresije gena u ćelijama na ivici tumora nisu jedinstveni za rak usta“, kaže Bose. „Naše istraživanje je pokazalo slične rezultate za nekoliko različitih tipova raka, uključujući dojke, pankreas, prostatu i pluća. Ovo je neočekivano otkriće i moglo bi da pruži nove mete za lečenje.“

Nalazi pokazuju da je potpis gena u ćelijama na ivici tumora bio povezan sa lošijim kliničkim ishodima kod većine tipova raka, dok je potpis gena u ćelijama u jezgru bio povezan sa poboljšanom prognozom kod karcinoma sličnog porekla kao kod raka usta.

Bose kaže da upotreba podataka prostorne transkriptomije i računarskog modeliranja utire put za dublje razumevanje biologije tumora i može da otkrije nove informacije o tome kako tumori napadaju zdrave ćelije, šta pokreće metastaze i kako ove ćelije izbegavaju imuni odgovor tela.

Prvi autori studije, Rohit Arora i Kristijan Cao, bili su studenti dodiplomskih studija kada je studija sprovedena, a Bose im odaje velike zasluge za važna otkrića objavljena u studiji. Oba studenta nastavljaju svoju akademsku potragu; Arora je doktorant na Univerzitetu Harvard, a Cao je student medicine na Univerzitetu u Torontu.