Jetra proizvodi žuč, koju creva koristi za varenje. Za transport žuči, jetra se oslanja na mrežu mikroskopskih cevi, poznatih kao žučni kanalići, koje formiraju ćelije jetre zvane hepatociti. Kada je odliv žuči u crevo blokiran, ona se skuplja u jetri i može dovesti do ozbiljnog oboljenja jetre.
Istraživači sa Instituta Maks Plank za molekularnu biologiju i genetiku ćelija (MPI-CBG) u Drezdenu zajedno sa stručnjacima iz Univerzitetske bolnice Karl Gustav Karus (UKD) Drezden i Univerzitetske bolnice u Oslu u Norveškoj otkrili su da visok pritisak u žučnim kanalićima menja strukturu tkiva jetre. Rad je objavljen u časopisu EMBO reports.
Otkrili su da povišeni pritisak dovodi do uklanjanja apikalnih pregrada, struktura za koje se zna da ojačavaju kanalikule. Nakon toga, žučni kanalići se uvećavaju u rozete ćelija jetre koje se primećuju kod mnogih bolesti jetre. Ova studija identifikuje pritisak kao potencijalni uobičajeni uzrok različitih oboljenja jetre sa bilijarnom opstrukcijom i na taj način doprinosi boljem razumevanju bolesti jetre.
Istraživačke grupe koje su predvodili Marino Zerial, direktor MPI-CBG, i Jochen Hampe iz UKD, u saradnji sa kolegama iz Univerzitetske bolnice u Oslu, pronašle su početne dokaze da zastoj žuči dovodi do viška pritiska u mikroskopskim žučnim kanalićima. Dugotrajni nadpritisak može oštetiti tkivo jetre i, posledično, dovesti do oboljenja jetre kao što su primarni sklerozirajući holangitis (PSC) i primarni bilijarni holangitis (PBC).
Zumirajući žučne kancalice pomoću mikroskopije visoke rezolucije, naučnici sada bolje razumeju šta se dešava u mikrocirkulatornom sistemu tkiva jetre kada je pod visokim pritiskom. Hepatociti formiraju poprečne veze zvane „apikalne pregrade“, stabilizujući tubule žučnih kanala. Ali kada postoji preveliki pritisak žuči, hepatociti koji podržavaju stabilizaciju počinju da se razbijaju. To dovodi do proširenja cevi i formiranja novih struktura zvanih „rozete“.
Decenijama su lekari koristili rozete jetre kao marker u dijagnozi holestatske bolesti jetre da bi otkrili ove poremećaje. U ovim strukturama, abnormalne ćelije jetre raspoređene su poput latica ruže oko malog otvora. Takva struktura nalik ruži može se identifikovati u uzorcima tkiva. Zašto se te strukture formiraju, do danas je bilo nejasno.
Zahvaljujući najsavremenijim tehnikama fluorescentne mikroskopije, istraživači su shvatili da su rozete ćelija jetre preseci žučnih kanalića koji trpe višak pritiska usled zastoja žuči. Naučnici su tako rešili misteriju o uzrocima nastanka ovih struktura, koje se smatraju razlikovnim obeležjem žučne kongestije u tkivu jetre. Ovo ukazuje na direktnu vezu između povećanog pritiska u žučnim kanalićima i holestatske bolesti jetre i poboljšava naše razumevanje ovih bolesti.
Karlota Majer, prvi autor studije, objašnjava: „Vidimo rozete ćelija jetre već u ranim fazama PSC u tkivu. Dakle, one su potencijalni dijagnostički markeri ranih stadijuma PSC i drugih bolesti jetre.“ Rezultati istraživanja sugerišu da višak pritiska u žučnim kanalićima takođe može igrati ulogu u drugim bolestima jetre, kao što je hepatitis. Ovo bi moglo otvoriti nove puteve za istraživanje bolesti jetre.
„Ovaj rad je odličan primer potrebe za interdisciplinarnim istraživanjima koja povezuju medicinu i ćelijsku biologiju. Sada se moramo fokusirati na molekularni mehanizam formiranja rozete jetre kako bismo otvorili nove perspektive za lečenje ovih bolesti“, naglašava šef istraživačke grupe, prof. Marino Zerial.