Istraživači otkrivaju antitelo koje neutrališe i RSV i ljudski metapneumovirus

Istraživači otkrivaju antitelo koje neutrališe i RSV i ljudski metapneumovirus

Istraživači Medicinskog centra Univerziteta Vanderbilt i Univerziteta Stanford otkrili su snažno, unakrsno neutralizirajuće ljudsko monoklonsko antitelo protiv respiratornog sincicijalnog virusa (RSV) i humanog metapneumovirusa (hMPV).

Nalazi, objavljeni 28. jula u Cell Host and Microbe, opisuju ne samo moć RSV-199 antitela, već i mehanizme preko kojih ono unakrsno neutrališe osam različitih sojeva RSV i hMPV infekcije kod miševa. Ovo otkriće označava ključni korak u razvoju i dizajniranju jedne vakcine protiv oba patogena.

„Kada govorimo o snazi antitela za druge patogene, mi generalno opisujemo pola maksimalne inhibitorne koncentracije – količinu antitela koja je potrebna da se cilj neutrališe za 50% – u mikrogramima po mililitru. Ali za RSV-199, govorimo o nanograma po mililitru, hiljadustruka razlika“, rekao je dr Naveenchandra Suriadevara, viši naučnik u Vanderbilt centru za vakcinu (VVC).

Suriadevara je koautor ovog dokumenta sa Ksiaolin Ven, naučnim saradnikom u laboratoriji Theodore Jardetzki na Univerzitetu Stanford.

RSV je najčešći uzrok upale disajnih puteva i pneumonije kod dece mlađe od jedne godine. Krajem 2022. godine, infekcije RSV-om su porasle širom zemlje, što je dovelo do udvostručenja napora vladinih agencija i medicinskih institucija, uključujući VVC, ka pronalaženju novih tretmana za virus. HMPV, otkriven 2001. godine, pripada istoj porodici virusa kao i RSV i drugi je najčešći uzrok piskanja i upale pluća kod dece.

„Kada smo otkrili da se ovo antitelo može vezati i za RSV i za hMPV na proteinu prefuzije-F, želeli smo da razumemo mogući mehanizam za ovu unakrsnu neutralizaciju“, rekao je Suriadevara, „pa smo se obratili našim saradnicima na Stanfordu koji su uradili strukturna analiza RSV-199 i RSV prefuzionog-F proteina korišćenjem krio-elektronske mikroskopije visoke rezolucije.“

Ova analiza je otkrila da antitelo cilja na specifično mesto zvano mesto III na prefuzionom-F proteinu RSV i hMPV virusa, sprečavajući fuziju sa ćelijama domaćina i kasniju infekciju. Pored toga, RSV-199 ima duži CDR3 region od tipičnih RSV i hMPV antitela, što mu omogućava da se veže i za RSV i za hMPV.

Dok je potrebna dalja studija da bi se dizajnirao tretman sa RSV-199 antitelom, Suriadevara se nada da će spojiti RSV-199 sa Astra Zeneca RSV antitelom, nirsevimab, koji je dobio odobrenje FDA za upotrebu kod beba.

Suriadevara je objasnio: „Dva antitela su prilično slična u smislu njihovog neutralizacionog kapaciteta sojeva RSV, ali RSV-199 može dodatno da neutrališe hMPV. To je odlično antitelo koje ima pravi terapeutski potencijal.“