Zavoji za ranu treba da obezbede sterilnu pokrivenost, štite ranu i pouzdano prianjaju, dok i dalje omogućavaju bezbolno uklanjanje. Neophodno je da proces obnavljanja kože ostane neometano.
Novorazvijeni pristup u nezi rana uključuje obloge koje čvrsto prijanjaju na kožu na telesnoj temperaturi, ali se mogu lako i bezbolno ukloniti primenom hladnog omotača.
Trenutno se većina samolepljivih zavoja za rane oslanja na sistem lepka od gume od cink oksida koji je razvijen pre više od 100 godina. Uklanjanje ovih zavoja može biti veoma bolno i može oštetiti regenerisano tkivo.
Shodno tome, više od 30 godina istraživanja su se fokusirala na alternativne lepljive materijale zasnovane na principu „veza/odvezivanje na zahtev“. To je zato što trenutno ne postoje odgovarajuća rešenja za osobe sa alergijama, ranama od opekotina ili hroničnim ranama, kao što su one kod pacijenata sa dijabetesom.
Istraživači sa Univerziteta u Frajburgu razvili su inovativni polimer za zavoje za rane koji se bezbedno prijanja pod kontrolom temperature, ali se lako uklanja. Ovaj pristup omogućava da zavoji čvrsto prianjaju na kožu ili mesto rane na telesnoj temperaturi bez ograničavanja slobode kretanja pacijenta.
Međutim, kada se obloga ohladi, na primer sa hladnim omotom, može se ukloniti vrlo lako i bez bola. Pored toga, na tkivu zarastanja ne ostaju ostaci lepka. Svojstvo lepljivog materijala „zamenljiva lepljivost“ postiže se procesom kristalizacije.
Istraživački tim Instituta za makromolekularnu hemiju Univerziteta u Frajburgu, predvođen prof. dr Rolfom Mulhauptom i prof. dr Torstenom Štajnbergom, koji su nadgledali projekat iz medicinske perspektive u Medicinskom centru Univerziteta u Frajburgu, razvio je lepak koji se sastoji od kopolimera i estara masnih kiselina polivinil alkohola (PVA) sa bočnim lancima koji se mogu kristalisati i različitim sastavima.
Strategija se zasniva na termoreaktivnim polimerima, koji su čvrsti na sobnoj temperaturi i rastopljeni na telesnoj temperaturi, pokazujući prianjanje samo u rastopljenom stanju. Hlađenje izaziva kristalizaciju ovih bočnih lanaca, što rezultira gubitkom adhezije na koži.
Kristalizacija uzrokuje fizičko umrežavanje materijala, značajno inhibirajući prianjanje na kožu dok povećava koheziju materijala. Ovo omogućava da se obloga ukloni u jednom komadu bez ostavljanja ostatka lepka i bez izazivanja bola.
Istovremeno, zapremina se smanjuje, smanjujući kontaktnu površinu između zavoja za ranu i kože, olakšavajući odvajanje.
U primeni, materijal se menja zbog telesne toplote i prijanja u skladu sa tim. Nanošenjem hladnog pakovanja materijal se kristalizuje i više se ne lepi za kožu. Materijal ne ulazi u ranu.
Ovaj zavoj za rane je posebno pogodan za opekotine, alergijsku ili osetljivu kožu, ili inficirane rane, jer sprečava povrede ili odvajanje kože. Ova vrsta zavoja je takođe idealna za bolničko lečenje rana ili za velike rane, jer ne ostavlja ostatke lepka i pokazuje odličnu biokompatibilnost. Za ovaj pronalazak podneta je prijava za patent.