Stene s okeanskog dna otkrivaju nepoznatu priču o ciklusu ugljenika

Stene s okeanskog dna otkrivaju nepoznatu priču o ciklusu ugljenika

Frider Klajn, naučni saradnik u Odeljenju za hemiju i geohemiju mora u Okeanografskoj instituciji Woods Hole, istražuje tajne stena kako bi otkrio priče o geološkom ciklusu ugljenika. Klajn i njegove kolege analiziraju stene sa potopljenih bokova arhipelaga Svetog Petra i Svetog Pavla, otkrivajući fascinantne i dosad nepoznate detalje o ciklusu ugljenika.

Transformacioni rasedi, gde se tektonske ploče pomeraju jedna pored druge, predstavljaju značajnu, ali do sada nedovoljno proučenu granicu ploča na Zemlji. Klajn ističe da ovi rasedi, iako su nekada smatrani manje zanimljivim zbog niske magmatske aktivnosti, sada otkrivaju svoju važnost u ciklusu ugljenika.

Njihova istraživanja pokazuju da delimično otapanje omotača na ovim rasedima oslobađa CO2, koji se hvata u hidrotermalnim fluidima i reaguje sa okolnim stenama. Ovaj proces, koji je do sada bio nedovoljno istražen, predstavlja značajan deo geološkog ciklusa ugljenika.

Kroz proučavanje minerala i stena sa ovih raseda, istraživači su identifikovali procese koji podržavaju karbonizaciju stena i pohranjivanje CO2. Ova otkrića su ključna za razumevanje globalnih geoloških tokova CO2 i njihovog uticaja na Zemljinu klimu.

Klajn ističe da, iako su antropogene emisije CO2 trenutno dominantne, geološke emisije iz Zemljinog omotača imaju dugu istoriju i bile su ključne u regulisanju Zemljine klime u prošlosti. Njihovo istraživanje pruža dragocene uvide u prirodne klimatske fluktuacije i duboku prošlost Zemlje.

Otkriće ovih stena predstavlja veliki uspeh za Klajna i njegove kolege, otvarajući nova vrata u proučavanju geološkog ciklusa ugljenika i njegovog uticaja na Zemljinu klimu.