Lek za hemoterapiju koji se koristi za borbu protiv raka koštane srži ima potencijal da leči i spreči potencijalno smrtonosnu srčanu insuficijenciju, sugeriše moćna nova alatka za skrining lekova razvijena u UVA Health.
Alat su kreirali istraživači sa Univerziteta Virdžinija Džefri Dž. Soserman i diplomirani student Tejlor G. Egertsen. Sofisticirani kompjuterski model sugerisao je da lek midostaurin može pomoći u sprečavanju povećanja ćelija srčanog mišića koje često prethodi srčanoj insuficijenciji. Kasniji laboratorijski rezultati su to potvrdili.
Iako je potrebno dodatno testiranje na ljudima, Saucerman kaže da je novi kompjuterski model pokazao veliki potencijal za identifikaciju već dostupnih lekova koji se mogu prenameniti za borbu protiv srčane insuficijencije, stanja koje pogađa milione Amerikanaca.
„Ovaj novi kompjuterski alat nam pomaže da pronađemo nove upotrebe za stare lekove, a takođe objašnjava kako oni mogu da deluju u srcu“, rekao je Saucerman. „Novim lekovima su potrebne decenije da se razviju. Nadamo se da će nam ovaj alat pomoći da pronađemo lekove za srčanu insuficijenciju za koje se već zna da su bezbedni i efikasni za druge bolesti.“
Istraživači su objavili svoje nalaze u British Journal of Pharmacologi.
Srčana insuficijencija je progresivno stanje koje se vremenom pogoršava. Srce gubi sposobnost da pumpa krv, što može dovesti do umora, piskanja, slabosti, otečenih nogu i stopala i, na kraju, smrti.
Iako postoje lekovi koji se koriste za lečenje srčane insuficijencije, više od polovine ljudi sa ovim stanjem umire u roku od pet godina od dijagnoze. To govori o tome koliko su hitno potrebni novi i bolji tretmani.
Imajući to na umu, Saucerman i Eggertsen su kreirali složen kompjuterski model štetnog rasta ćelija srčanog mišića pre srčane insuficijencije. Ovaj model im je omogućio da pokreću sofisticirane simulacije koje pokazuju kako će postojeći lekovi uticati na proces poznat kao hipertrofija srca.
„Ovaj pristup je identifikovao brojne lekove koji pokazuju početno obećanje za srčane bolesti za koje ne bismo ni sumnjali“, rekao je Eggertsen.
Istraživači su pregledali više od 250 lekova kandidata i pronašli 38 koji su usporili štetne promene na srcu. Pored toga, model je omogućio naučnicima da shvate kako lekovi imaju ovaj efekat, pomažući istraživačima da suze svoje mogućnosti. Zatim su testirali najperspektivnije lekove u ćelijama srčanog mišića. Na kraju su otkrili da midostaurin, lek za hemoterapiju koji se koristi za lečenje akutne mijeloične leukemije, raka krvi i koštane srži, ima potencijal da uspori štetne promene na srcu.
„Sada kada smo pronašli zanimljive lekove u kompjuterskim simulacijama i ćelijama srčanog mišića, planiramo da testiramo ove lekove na eksperimentalnim modelima koji su sličniji ljudima“, rekao je Saucerman, koji je deo UVA-ovog Odeljenja za biomedicinsko inženjerstvo, zajedničkog programa Medicinski fakultet i Tehnički fakultet.
„Ovaj kompjuterski potraga za blagom za lekove može na kraju dovesti do više opcija za lečenje pacijenata sa srčanom insuficijencijom“, rekao je on.