Naučnici istražuju koncentracije žive u ribama i divljim životinjama na globalnom nivou

Naučnici istražuju koncentracije žive u ribama i divljim životinjama na globalnom nivou

Rad pod naslovom „Globalne koncentracije žive u bioti: njihova upotreba kao osnova za globalni okvir za biomonitoring“ i objavljen u časopisu Ekotoksikologija, opisuje po prvi put trenutno dostupne podatke o živi za ribe i divlje životinje na globalnom nivou. Podaci iz recenzirane literature, sakupljeni u bazi podataka Global Biotic Mercuri Sinthesis (GBMS) Instituta za istraživanje biodiverziteta (BRI), pomoći će u informisanju napora širom sveta za smanjenje uticaja zagađenja živom na ljude i životnu sredinu.

„Važna odredba Minamatske konvencije o živi je praćenje i procena efikasnosti usvojenih mera i njihove primene“, kaže dr Dejvid Evers, izvršni direktor i glavni naučnik BRI-ja i glavni autor rada.

„Tokom pregovora za Konvenciju, prepoznali smo da je prikupljanje podataka o živi na centralnoj lokaciji ključno za procenu efikasnosti sporazuma. Znali smo da je globalna baza podataka koja pruža standardizovanu i sveobuhvatnu platformu za razumevanje koncentracija žive u prostornim i vremenskim uslovima skale bi bile kritične za uspostavljanje okvira za biomonitoring koji bi bio potreban za praćenje koncentracija žive u bioti širom sveta.“

Od 2013. BRI razvija bazu podataka GBMS, koja trenutno sadrži više od 588.000 tačaka podataka pojedinačnih organizama uzorkovanih sa više od 4.100 lokacija u ukupno 139 zemalja. Rad predstavlja rad 32 istraživača koji su tokom više od decenije prikupljali podatke iz 1.700 recenziranih naučnih objavljenih radova.

„Širina i dubina ovog poduhvata ne mogu se precijeniti“, kaže dr Luis Fernandez, izvršni direktor Centra za amazonske naučne inovacije (CINCIA), profesor biologije na Univerzitetu Vake Forest i koautor papir.

„Zbog velikog broja pojedinaca, populacija, vrsta i porodica biota na koje negativno utiče metil živa, istraživači sada mogu da identifikuju lokacije u svetu gde se najosetljiviji ekosistemi preklapaju sa važnim oblastima biodiverziteta i koje vrste su u najvećem riziku. Ove informacije je kritična u trci za sprečavanje gubitka biodiverziteta.“

Član 17 Minamatske konvencije o živi predviđa da strane olakšavaju razmenu informacija uključujući naučne, tehničke, ekonomske i pravne informacije u vezi sa živom i jedinjenjima žive, uključujući toksikološke, ekotoksikološke i bezbednosne informacije.

„Očekuje se da će BRI-ova globalna baza podataka o živi obezbediti naučnu podršku u planiranju i sagledavanju nacionalnih i međunarodnih mera za kontrolu snabdevanja i trgovine živom, smanjenje upotrebe, emisije i otpuštanja žive, podizanje svesti javnosti i izgradnju neophodnih institucionalnih kapaciteta“, kaže Eisaku Toda, viši programski službenik, Sekretarijat Minamata konvencije o živi.

U saradnji sa Minamata konvencijom, BRI radi na izgradnji GBMS baze podataka kroz studije širom sveta i deli ove informacije na mreži. „Na kraju krajeva, razumevanje biotičkog odgovora na dostupnost metil žive u okruženju za sve biome i ključne biote tokom ove naredne decenije je od vitalnog značaja za procenu efikasnosti Minamata konvencije“, kaže Evers.