Kako pokretači klimatskih promena preoblikuju okeanske cikluse metana i azot-oksida

Kako pokretači klimatskih promena preoblikuju okeanske cikluse metana i azot-oksida

Okean je kritičan sistem za održavanje života naše planete kroz svoju ulogu u globalnoj regulaciji klime. On apsorbuje većinu emisija ugljenika i toplote zarobljene u atmosferi, koje su rezultat ljudskih aktivnosti. Tokom godina, ovo je dovelo do zagrevanja okeana (OV), acidifikacije okeana (OA) i deoksigenacije okeana (OD). Štaviše, povećano antropogeno taloženje azota (AND) je u velikoj meri uticalo na morsko okruženje.

Kao deo ovih posledica, gasovi azot-oksid (N 2 O) i metan (CH 4 ) prvenstveno kontrolišu ‘prokarioti’ ili mikrobni organizmi koji žive u okeanu. Iako je nekoliko studija detaljno analiziralo ove procese, njihov istovremeni uticaj na ekosisteme okeana nije istražen.

U nedavnoj studiji, tim istraživača na čelu sa prof. Il-Nam Kimom, vanrednim profesorom nauke o moru na Nacionalnom univerzitetu Inčeon, procenio je promene u populaciji prokariota i metaboličke modifikacije usled istovremenih uticaja OV, OA, OD i AND. preko zapadnog severnog Tihog okeana. Njihovi nalazi su objavljeni u Biltenu o zagađenju mora

„Klimatske promene dovode do promena životne sredine u moru, a ova studija može poboljšati naše razumevanje njihovog uticaja na ljudski život“, kaže prof. Kim.

Autori su istovremeno proučavali efekte klimatskih promena preko površinskog sloja (SL), srednjeg sloja (IL) i dubokog sloja (DL) okeana. Mikrobna zajednica i njihov funkcionalni potencijal u regulisanju ciklusa N 2 O i CH 4 procenjeni su primenom biogeohemijske analize i sekvencioniranja mikrobnog genoma.

Rezultati su pokazali da su prokarioti od SL do DL usko povezani sa pokretačima klimatskih promena. Dugoročno, na osetljivi morski ekosistem u VNPO može negativno uticati povećanje proizvodnje N 2 O sa naknadnom promenom pH, što na kraju povećava emisije CH 4 .

Ovi nalazi odstupaju od trenutno pretpostavljenog potencijala prokariota i biogeohemijskih procesa povezanih sa klimatskim promenama. Takođe preusmjerava fokus na to kako klimatske promjene utiču na ekosistem otvorenog okeana. Dr Kim zaključuje: „Ovo istraživanje će doprineti podizanju svesti o ozbiljnosti klimatskih promena i važnosti resursa okeana“.

Ova pionirska studija ima potencijal da oblikuje buduća istraživanja morskog ekosistema. Politika koja ima za cilj smanjenje zakiseljavanja i zagrevanja okeana može pomoći u stabilizaciji ovih vitalnih mikrobnih zajednica i ciklusa gasova staklene bašte.