Istraživači procenjuje kako klimatske promene utiču na ptice

Istraživači procenjuje kako klimatske promene utiču na ptice

Istraživačko osoblje sa kampusa Gandia Politehničkog univerziteta u Valenciji i Instituta za biodiverzitet i evolucionu biologiju Kavanil Univerziteta u Valensiji procenilo je efekte klimatskih promena na produktivnost dve vrste ptica vrbarica.

Rezultati otkrivaju da bi ekstremni vremenski događaji, kao što su sve toplije temperature i sve češće obilne kiše, mogle da ugroze očuvanje populacija ovih ptica.

Rad, objavljen u časopisu Studija ptica, deo je doktorske studije. tezu koju Pau Lucio, vanredni predavač na Odseku za nauku o životinjama na kampusu Gandia, razvija između UPV-a i Instituta za biodiverzitet i evolucionu biologiju Cavanilles Univerziteta u Valensiji.

Dve proučavane vrste bile su brkata pevka (Acrocephalus melanopogon) i obična trska (Acrocephalus scirpaceus), obe povezane sa močvarama na obali Sredozemnog mora.

Brkata pevka je migrant/migrant na kratkim udaljenostima naveden kao „ranjiv“ u Španskoj Crvenoj knjizi ptica 2021. zbog opadanja populacije poslednjih godina. Španija je dom najveće populacije ove vrste u zapadnoj Evropi.

Nasuprot tome, obična trskavica, koja više voli svoje stanište, je migrant na velikim udaljenostima (posećuje španske močvare tokom sezone parenja i provodi zimu u Africi). Njegov status očuvanosti je definisan kao „najmanje zabrinjavajući“, pošto je široko rasprostranjen širom Evrope.

Prema rečima Pau Lusija, istraživanje je imalo za cilj da razume u kojoj meri različiti klimatski i/ili geografski faktori utiču na produktivnost, odnosno odnos između broja rođenih u datoj godini i broja odraslih jedinki obe vrste, koristeći veliku bazu podataka. sa 25 godina prstenovanja u španskim močvarama.

„Konkretno, koristili smo podatke iz naučnog programa prstenovanja za praćenje vrsta ptica koje se razmnožavaju u Španiji (PASER) između 1995. i 2021. godine“, dodaje Pau Lusio.

Studija zaključuje da kumulativna količina padavina do približno 100 mm pogoduje produktivnosti brkate pevačice, a padavine iznad ovog praga su štetne za reprodukciju vrste. Što se tiče temperatura, UPV i UV tim je primetio da visoke vrednosti imaju negativan efekat.

Nasuprot tome, temperatura je pozitivno uticala na produktivnost obične trske, dok padavine nisu imale gotovo nikakvog efekta. Međutim, produktivnost je takođe dostigla vrhunac kada je padavina bila blizu 100 mm.

„Tople temperature i češće obilne padavine mogu ugroziti očuvanje brkate pečice u Španiji zbog štetnog uticaja oba elementa na njenu produktivnost. Nasuprot tome, više temperature mogu biti od koristi za običnog trske“, kaže Virdžinija Garofano iz Istraživačkog instituta za integrisano upravljanje obalnim područjem (IGIC) UPV Gandia kampusa.

Dakle, studija zaključuje da je, s obzirom na trenutnu klimatsku vanrednu situaciju, verovatno da će se populacija brkate pečice smanjiti dok bi populacija obične trske mogla da se poveća. Međutim, potreban je dalji rad na utvrđivanju specifičnog uticaja klimatskih promena na opstanak i njihovih implikacija na trendove i dinamiku populacije ove dve vrste.

Jedan od glavnih napretka ovog rada bio je da se može koristiti velika baza podataka sa velikom prostornom i vremenskom distribucijom, kao i da se istraži specifični period (vremenski prozor) u kojem klimatske varijable imaju najznačajniji uticaj na produktivnost da bi se klimatski definisali. osetljivi periodi uzimajući u obzir prostorne varijable (lokaciju, geografsku dužinu, geografsku širinu i nadmorsku visinu) i vremenske promene (godina).

„Ovaj napredak u ekološkom modeliranju trendova u populaciji ptica bio je moguć zahvaljujući upotrebi složenih tehnika modeliranja podataka kao što su rudarenje podataka, tehnike mašinskog učenja i korišćenje genetskih algoritama u optimizaciji modela“, kaže Rafael Munjoz- Mas, istraživač takođe povezan sa IGIC-om UPV-a i koautor studije.