Istraživači sa Silvester Comprehensive Cancer Center na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Majamiju Miller i saradnici su pokazali da su nezrele prirodne ćelije ubice (NK) prisutne kod pacijenata sa trostruko negativnim rakom dojke (TNBC) i verovatno promovišu, umesto da inhibiraju, bolest progresija kod ove vrste raka.
Njihova studija, predstavljena 8. marta u Science Translational Medicine, mogla bi pomoći kliničarima u borbi protiv otpornosti na tretman TNBC-a, jednog od najagresivnijih tumora dojke, identifikacijom određenih NK ćelija kao potencijalnih terapeutskih meta.
NK ćelije se generalno smatraju efikasnim faktorom koji doprinosi antitumorskim imunim odgovorima. „Međutim, nisu sve NK ćelije stvorene jednake“, rekla je dr Rumela Čakrabarti, vanredni profesor na Silvesterovom programu za biologiju tumora i odgovarajući autor studije. „Nezrele NK ćelije su bile prisutne u uzorcima tkiva pacijenata sa trostruko negativnim karcinomom dojke i korelirali su sa lošijom prognozom za ovu podskupinu pacijenata.“
Rak dojke je najčešće dijagnostikovan rak i ostaje drugi vodeći uzrok smrti od raka među ženama u SAD, sa procenjenim 275.000 i više novih slučajeva prijavljenih u 2020.
TNBC, koji čini 10% do 15% svih karcinoma dojke, karakteriše nedostatak estrogenskih i progesteronskih receptora, kao i proteina zvanog humani epidermalni faktor rasta (HER2). Ima veće stope recidiva i metastaza od drugih karcinoma dojke, a trenutni tretmani su često neefikasni zbog odsustva hormonskih receptora i HER2 proteina kao terapijskih ciljeva.
TNBC najčešće pogađa žene mlađe od 40 godina, crne žene i one sa mutacijom gena BRCA1, prema Američkom društvu za rak.
Čakrabarti i kolege istraživači su uspeli da identifikuju ove lažne NK ćelije korišćenjem moćnog sekvenciranja RNK da bi razlikovali varijacije ćelija na nivou jedne ćelije u uzorcima tkiva pacijenata. Tradicionalno, istraživači su koristili masovno sekvenciranje RNK za ovu identifikaciju, ali taj metod može propustiti pronalaženje ovih jedinstvenih NK ćelija u mikrookruženju tumora.
Koristeći inovativni model miša, istraživači su takođe pokazali da NK ćelije unapređuju, a ne sprečavaju, progresiju tumora kod miševa. Iscrpljivanjem ovih ćelija ili inhibiranjem sekrecije Vnt liganda iz NK ćelija kako bi se sprečila pogrešna ćelijska signalizacija koja može izazvati poremećaj gena i rak, istraživači su uspeli da blokiraju ovaj efekat kod miševa. „To sugeriše da nezrele NK ćelije predstavljaju potencijalnu terapijsku metu za žene sa TNBC“, rekao je Čakrabarti.
Čakrabarti misli da bi ova studija mogla biti „promena igre“ za pacijente sa TNBC. „Otpor na imunoterapiju ili hemoterapiju predstavlja veliki problem za ove pacijente, jer mali broj njih pozitivno reaguje na trenutne tretmane“, objasnila je ona. „Pronalaženje boljih ciljeva za lekove je od najveće važnosti za poboljšanje stope preživljavanja.“
Ova studija može otvoriti put ka tom cilju. „Blokiranje nezrelih NK ćelija je senzibiliziralo tumore na hemoterapiju u kombinaciji sa imunoterapijom u našim modelima miša“, rekao je Čakrabarti, „otvarajući nove puteve za efikasan tretman.“
Čakrabarti i njegove kolege se fokusiraju na to kako se stvaraju lažne NK ćelije u tumorskom mikrookruženju agresivnog TNBC-a i njihovoj interakciji sa drugim imunim ćelijama. Njihova laboratorija takođe ispituje upotrebu leka LGK-974 koji je odobrila FDA za senzibilizaciju TNBC tumorskih ćelija na hemoterapiju i imunoterapiju, što potencijalno dovodi do novih i boljih terapija.