Neurolozi predvođeni timom istraživača iz Dartmoutha otkrili su novi mehanizam u mozgu koji omogućava prenos informacija između perceptivnih regiona i memorijskih područja mozga. Dosadašnje shvatanje bilo je da perceptivni regioni mozga predstavljaju svet onakav kakav jeste, dok memorijske oblasti predstavljaju informacije u apstraktnom formatu. Međutim, nova studija pokazuje da ovi regioni mogu deliti zajednički kod u mozgu.
Istraživači su koristili funkcionalnu magnetnu rezonancu (fMRI) kako bi pratili moždanu aktivnost učesnika tokom percepcije i pamćenja. Rezultati su pokazali da memorijske oblasti mozga kodiraju svet kao ‘fotografski negativ’, a taj negativ je deo mehanike koja omogućava prenos informacija između perceptivnih i memorijskih sistema. Kada svetlost udari u mrežnjaču, vizuelna područja povećavaju svoju aktivnost kako bi predstavila obrazac svetlosti, dok memorijske oblasti reaguju smanjenjem neuronske aktivnosti kada se obrađuje isti vizuelni obrazac.
Ova studija otkriva tri ključna nalaza. Prvo, princip vizuelnog kodiranja sačuvan je u memorijskim sistemima. Drugo, vizuelni kod u memorijskim sistemima okrenut je naopačke u odnosu na vizuelne oblasti tokom percepcije. Treće, ovaj odnos se preokreće tokom prisećanja, gde memorijski sistem pokreće, potiskujući neurone u perceptivnim regionima.
Ovi rezultati pružaju bolje razumevanje dinamike između percepcije i pamćenja u mozgu, a dalje istraživanje može doprineti razumevanju kliničkih stanja, uključujući Alchajmerovu bolest.