Istraživači identifikuju jedinstveni ćelijski receptor, potencijal za nove terapije

Istraživači identifikuju jedinstveni ćelijski receptor, potencijal za nove terapije

Istraživači sa medicinskog kampusa Univerziteta Kolorado Anschutz identifikovali su potencijalni novi receptor imunološke kontrolne tačke koji bi mogao dovesti do lečenja bolesti kao što su rak pluća i creva i autoimuna stanja uključujući IBD.

Studija, objavljena danas u Science Immunologi, ispituje porodicu od 13 receptora, ili proteina koji prenose signale ćelijama koje treba da slede, nazvane receptori slični imunoglobulinu ćelija ubice (KIR). Od 13 receptora, jedan je jedinstven po tome što nije lako primećen na imunim ćelijama periferne krvi. Istraživači su identifikovali da se ovaj misteriozni receptor, nazvan KIR3DL3, nalazi u crevima i plućima, što sugeriše da bi mogao da pruži signale specifično potrebne imunim ćelijama koje se nalaze u tkivima sluzokože.

„Uvek tragamo za ovim receptorima ćelijske površine koji mogu biti tako važne mete za imunoterapije“, kaže Bili Palmer, doktor nauka, istraživač i glavni autor Medicinskog kampusa Univerziteta Kolorado Anschutz. „Ovo je vrlo specifično za T ćelije u određenim tkivima. To je nešto što bi se možda moglo medicinski iskoristiti, otvarajući vrata potencijalnim novim terapijama.“

Istraživači su uspeli da odrede distribuciju tkiva neuhvatljivog KIR3DL3 receptora tražeći sekvencu nukleotida specifičnih za KIR3DL3 u javnim bazama podataka sekvenciranja RNK. Nakon što su razvili kratku listu verovatnih tkiva u kojima bi se KIR3DL3 mogao eksprimirati, sarađivali su sa laboratorijskim grupama u Ujedinjenom Kraljevstvu koje su stvorile antitelo specifično za KIR3DL3 i kolegama sa Medicinskog fakulteta Univerziteta u Koloradu koji su isporučili tkiva. Koristeći ovo antitelo, istraživači su potvrdili da je ekspresija proteina KIR3DL3 retka u perifernoj krvi i najčešća u crevima.

Da bi procenili funkcionalne atribute ćelija koje eksprimiraju KIR3DL3, istraživači su koristili protočnu citometriju i jednoćelijsko sekvenciranje RNK. Ovi pristupi identifikovali su ekspresiju KIR3DL3 u jedinstvenoj populaciji T ćelija sa obeležjima koja ukazuju na nedavnu aktivaciju. U nizu funkcionalnih eksperimenata, otkrili su da kada KIR3DL3 aktivira njegov partner za vezivanje, HHLA2, on prenosi signal koji može inhibirati imune odgovore.

„KIR3DL3 označava jedinstvenu ćelijsku populaciju, a procena njegove uloge je veoma uzbudljivo otkriće – sada imamo novi alat na raspolaganju“, kaže dr Pol Norman, profesor na Odeljenju za biomedicinsku informatiku CU Anschutz i stariji autor studija. „Kad god se otkrije jedinstvena ćelijska populacija, želimo da znamo kako ove ćelije utiču na bolest. Možemo li dalje da razumemo i osmislimo nove terapije ili tretmane sa ovim znanjem? Naši nalazi predstavljaju priliku da vidimo kako najbolje možemo da iskoristimo ovaj receptor; rad koji je u toku u laboratoriji.“