Istraživač sa Univerziteta Ben-Gurion u Negevu dizajnirao je sistem veštačke inteligencije koji identifikuje kršenja društvenih normi. Projekat je jedan od prvih koji se bavi automatskom identifikacijom kršenja društvenih normi. Dok mnoge društvene norme postoje širom sveta, kršenje društvenih normi se svodi na samo nekoliko opštih kategorija.
Prof. Iair Neuman i njegov inženjer Iochai Cohen su izgradili sistem koristeći GPT-3, klasifikaciju teksta nulte slike i automatsko otkrivanje pravila. Sistem je koristio binarni sistem od deset društvenih emocija kao kategorije.
DARPA je naručila program Computational Cultural Understanding (CCU) za kreiranje tehnologija međukulturalnog razumevanja jezika kako bi se poboljšala svest o situaciji i efektivnost interakcije operatera Ministarstva odbrane. Međukulturalna pogrešna komunikacija ne samo da izbacuje pregovore, već može biti i faktor koji doprinosi ratu, prema objašnjenju DARPA-e o obrazloženju programa.
Njihovi nalazi su nedavno objavljeni u Scientific Reports.
Prof. Nojman i njegov inženjer obučili su sistem da identifikuje deset društvenih emocija: kompetentnost, ljubaznost, poverenje, disciplina, brižnost, prijatnost, uspeh, konformizam, pristojnost i lojalnost. Sistem je uspešno okarakterisao pisanu situaciju pod jednim od ovih deset klasifikatora i mogao je da uoči da li je pozitivna ili negativna.
Sistem je testiran na dva masivna skupa podataka kratkih tekstova i empirijski je dokazao validnost modela.
„Ovo je preliminarni rad, ali pruža snažne dokaze da je naš pristup ispravan i da se može proširiti da uključi više društvenih normi“, kaže prof. Jair Nojman.
Prof. Neuman je šef Funktorske laboratorije na Odeljenju za kognitivne nauke i nauke o mozgu na BGU.