Grafen je dugo bio predstavljen kao čudesni materijal. Neosporno je da ima zapanjujuće osobine – jači od čelika, bolji električni provodnik od bakra i lakši od skoro bilo čega drugog sa sličnim svojstvima. I dok je delimično usvojen u svemirskim tehnologijama, mnogi slučajevi upotrebe ostaju u kojima bi čist oblik materijala mogao dramatično koristiti svemirskoj industriji.
Da bi detaljno objasnili te mogućnosti, grupa naučnika iz Italijanske svemirske agencije nedavno je objavila rad u Nanomaterijalima koji se bavi ulogom grafena u istraživanju svemira — i gde bi on mogao da ima još veći uticaj uskoro.
Kada se koristi u svemirskim tehnologijama, jednostavno se vraća na mesto gde već prirodno postoji. Istraživanja su pokazala da je do 1,9% međuzvezdanog ugljenika napravljeno od grafena. Nastaje tokom destruktivnog procesa zvezde koja prolazi kroz samrtnu muku i širi se galaksijom kao deo tog procesa.
Nažalost, rekreacija supernove nije naročito laka ovde na Zemlji (samo pitajte bilo kog nuklearnog fizičara). A stvaranje grafena ovde na Zemlji takođe nije lako – barem ne u razmeri koja je neophodna da bi se njegova puna svojstva materijala ostvarila. Ali čak i malo grafena dodato u mešavinu čini razliku.
Tipično, inženjeri kombinuju grafen sa različitim metalima i polimerima za svemirske aplikacije, što dovodi do klase materijala poznatih kao nanokompoziti. Čak i ova mala količina čudesnog materijala može imati značajne pozitivne koristi za kompozitne rezultate – bilo da povećava njegovu toplotnu provodljivost ili krutost. Neki kompoziti se čak mogu koristiti kao senzori, a njihov izlaz kontroliše stvari poput pozicioniranja rakete. Trenutne poteškoće u efikasnoj proizvodnji grafena. Zasluge: IouTube kanal Verge Science
Drugi slučajevi upotrebe, poput solarnih jedara, antena i sistema protiv habanja, pokazuju koliko grafen može biti svestran. Ali kuda idemo odavde? Još uvek ne postoji način da se uspešno napravi čist grafen sa fizičkim svojstvima koja želimo. Ali postoji mnogo istraživanja o tome kako to učiniti. Zasluge: Nikene Publishing IouTube kanal
Kao iu mnogim drugim oblastima naučnog istraživanja u poslednje vreme, Kina prednjači u razvoju te metodologije. Prema listu, Kina kontroliše 71% globalnih patenata na grafen, a osam od 10 najboljih univerziteta koji istražuju grafen nalazi se u zemlji. Kina takođe ima snažan svemirski program, ali njena svemirska ekonomija nije tako dobro razvijena kao SAD ili EU, tako da može proći neko vreme pre nego što bilo koji napredak u zemlji bude šire prihvaćen u svemirskoj industriji.