Možete popraviti slomljeno srce ovog Dana zaljubljenih sada kada su istraživači izmislili novi hidrogel koji se može koristiti za lečenje oštećenog srčanog tkiva i poboljšanje lečenja raka.
Istraživač hemijskog inženjerstva sa Univerziteta Vaterlo, dr Elizabet Prins, udružila se sa istraživačima sa Univerziteta u Torontu i Univerziteta Djuk da dizajniraju sintetički materijal napravljen korišćenjem nanokristala celuloze, koji se dobijaju od drvene pulpe. Materijal je konstruisan da replicira vlaknaste nanostrukture i svojstva ljudskih tkiva, čime se ponovo stvaraju njegova jedinstvena biomehanička svojstva.
„Rak je raznolika bolest i dva pacijenta sa istom vrstom raka će često reagovati na isti tretman na veoma različite načine“, rekao je Prins. „Tumorski organoidi su u suštini minijaturizovana verzija tumora pojedinačnog pacijenta koji se može koristiti za testiranje lekova, što bi moglo omogućiti istraživačima da razviju personalizovane terapije za određenog pacijenta.“
Kao direktor Prince Polimer Materials Lab, Prince dizajnira sintetičke biomimetičke hidrogelove za biomedicinske aplikacije. Hidrogelovi imaju nanofibroznu arhitekturu sa velikim porama za transport hranljivih materija i otpada, što utiče na mehanička svojstva i interakciju ćelija.
Prins, profesor na Vaterloovom odseku za hemijsko inženjerstvo, koristio je ove hidrogelove koji oponašaju ljudsko tkivo da bi promovisao rast replika tumora malih razmera dobijenih iz doniranog tumorskog tkiva.
Ona ima za cilj da testira efikasnost lečenja raka na organoidima mini tumora pre nego što primeni tretman pacijentima, potencijalno omogućavajući personalizovane terapije raka. Ovo istraživanje je sprovedeno zajedno sa profesorom Dejvidom Seskonom u Centru za rak princeze Margaret.
Prinsova istraživačka grupa u Vaterlou razvija slične biomimetičke hidrogelove koji se mogu injektirati za isporuku lekova i regenerativne medicinske primene dok istraživači Vaterloa nastavljaju da vode zdravstvene inovacije u Kanadi.
Njeno istraživanje ima za cilj da koristi ubrizgani filamentni hidrogel materijal za ponovno rast srčanog tkiva oštećenog nakon srčanog udara. Koristila je nanovlakna kao skelu za ponovni rast i zarastanje oštećenog srčanog tkiva.
„Mi gradimo na radu koji sam započeo tokom doktorata da dizajniram hidrogelove koji oponašaju ljudsko tkivo koji se mogu ubrizgati u ljudsko telo da isporuče terapeutske lekove i poprave oštećenje srca kada pacijent doživi srčani udar, “, rekao je Princ.
Prinsovo istraživanje je jedinstveno jer većina gelova koji se trenutno koriste u tkivnom inženjeringu ili 3D ćelijskoj kulturi ne poseduje ovu nanovlaknu arhitekturu. Prinsova grupa koristi nanočestice i polimere kao građevne blokove za materijale i razvija hemiju za nanostrukture koje tačno oponašaju ljudska tkiva.
Sledeći korak u Prinsovom istraživanju je korišćenje provodnih nanočestica za pravljenje električno provodljivih nanofibroznih gelova koji se mogu koristiti za lečenje srčanog i skeletnog mišićnog tkiva.