U preglednom članku objavljenom u The Lancet Oncology, dr Susu Jan i dr Tomas Bortfeld iz Odeljenja za biofiziku Odeljenja za radijacionu onkologiju MGH, i koautori opisuju evoluciju protonske terapije i njenu koristi za pacijente i društvo.
Iako su mnogi novi centri počeli da pružaju protonsku radioterapiju, potražnja nastavlja da nadmašuje ponudu i postoje kritične praznine u pristupu nezi—trenutno ne postoje centri na afričkom kontinentu i samo jedan centar u razvoju u Južnoj Americi.
U svom preglednom članku, autori opisuju nekoliko razvoja koji bi mogli pomoći da se nega bude pristupačnija, uključujući smanjenje veličine neophodne mašinerije kako bi se uklopila u konvencionalnu sobu za lečenje i poboljšanje efikasnosti lečenja. Oni takođe opisuju neke od napretka u protonskoj terapiji koji su pomogli da se poboljšaju životi pacijenata, uključujući napredak postignut u Mass General Cancer Center.
„Istraživanje i razvoj u proteklih nekoliko decenija transformisali su protonsku terapiju iz izuzetno retkog metoda lečenja u uobičajeniji, iako još uvek retkost“, napisali su autori. „Kombinovanjem tehnološkog napretka sa naporima da se angažuju bolnice, akademska zajednica, industrija, regulatorna tela i agencije za finansiranje može da globalna demokratizacija protonske terapije postane stvarnost.