Istraživač predviđa da će AI igrati sve veću ulogu u naučnim publikacijama

Istraživač predviđa da će AI igrati sve veću ulogu u naučnim publikacijama

Veštačka inteligencija (AI), u različitim oblicima, izbila je na scenu i u društvu i u medicini. Njegova uloga u medicini se i dalje razvija, ali nesumnjivo će pomoći u proceni slika (rendgenski snimci, patološki izveštaji, video snimci kolonoskopije,) kao i u pripremi otpusta, konsultativnih evaluacija i dijagnoze. Takođe može pomoći u dugo očekivanom cilju precizne medicine. Pored toga, ima i igraće sve veću ulogu u naučnim publikacijama u najmanje dve oblasti, recenziranju i izradi rukopisa.

Prema rečima bivšeg glavnog urednika časopisa Američkog medicinskog udruženja, dr Hauarda Bauhnera, u narednim godinama, veštačka inteligencija će transformisati pisanje naučnih rukopisa, pomoći u njihovom pregledu i pomoći urednicima da izaberu najupečatljivije radove.

„Potencijalno, to može pomoći urednicima da povećaju uticaj svojih časopisa“, kaže Bauchner, profesor pedijatrije na Bostonskom univerzitetu Chobanian & Avedisian School of Medicine.

U gostujućem uvodniku u European Journal of Emergenci Medicine , Bauhner istražuje kako urednici mogu da koriste veštačku inteligenciju: „S obzirom na to da je identifikovanje dovoljno recenzenta sve teže, urednici bi mogli da koriste veštačku inteligenciju da daju početni ‘rezultat’. Članak za koji je utvrđeno da ima dobru ocjenu mogao bi se zatim poslati na eksternu recenziju (uz jednostavno površni pregled od strane urednika). čak je moguće, u zavisnosti od izveštaja, zatražiti od autora da revidiraju rukopis“, objašnjava on.

Kada veštačka inteligencija postane dostupna za predviđanje citata, što utiče na faktor uticaja časopisa, Bauchner postavlja pitanje da li urednici treba da koriste te informacije.

„Prvo, urednici treba da uspostave viziju svog časopisa — šta je njegova misija — i da li je pojedinačni članak u skladu sa misijom i ‘u obimu’. Drugo, urednici moraju pažljivo da razmotre ulogu priloga sa dodatom vrednošću .

„Četvrto, urednici treba da razumeju značenje otvorene nauke, uključujući otvorenu recenziju, deljenje podataka i otvoren pristup. Nakon što urednik razmisli o ovim pitanjima, onda da, da AI pomogne u određivanju koliki bi članak bio citirano – pod pretpostavkom da su rezultati studije validni i jednostavno ne za privlačenje pažnje – je razumno.“

Bauchner ističe da AI neće zameniti urednike ili recenzente, već će obezbediti dodatne informacije o kvalitetu rukopisa, čineći trijažiranje rukopisa bržim i objektivnijim.

„AI će igrati sve veću ulogu u naučnim publikacijama—posebno u recenziranju i izradi rukopisa. S obzirom na to da u obe oblasti postoje važni izazovi, istraživači, recenzenti, urednici i finansijeri treba da pozdrave pomoć koju će AI pružiti,“ dodaje on.