Ovo je najtoplija jesen do sada – i utiče na klimatski sistem i ljudsko društvo

Ovo je najtoplija jesen do sada – i utiče na klimatski sistem i ljudsko društvo

Još se navikavamo na „novu normalu“ razornih letnjih toplotnih talasa. Ali efekti zagrevanja klime se osećaju tokom cele godine, a poslednji jesenji meseci su više nego ikada.

U stvari, klimatske promene i El Ninjo doprineli su da svet u 2023. godini ima najtopliju jesen od kada su počeli da se beleže 1850. Septembar je bio 0,93°C iznad proseka 1991-2020, a čitavih 1,75°C iznad 1850-1900. predindustrijski referentni period. Oktobar je takođe bio najtopliji u istoriji, sa 0,85°C iznad nedavnog proseka.

Ova topla jesen već je značila jače nevreme i intenzivnije padavine i suše. A to zauzvrat utiče na poljoprivredu, energetiku, turizam i druge sektore koji zavise od pouzdanih godišnjih doba.

Topliji okeani su povezani sa intenziviranjem oluja u Atlantiku. Jedna od njih, Oluja Babet, nedavno je oborila rekorde u Velikoj Britaniji koji datiraju iz 1881. godine. Babeta je ubrzo usledila oluja Kiaran, koja je donela ekstremnije vetrove i obilne padavine na još uvek zasićene zemlje.

Velikoj Britaniji nisu stranci atlantski olujni sistemi, ali se oni prvenstveno javljaju tokom zimskih meseci. Neobična je činjenica da se ove jake oluje dešavaju u jesen.

Delimično je to zato što nenormalno topao Atlantski okean stvara jače oluje (u 174 godine podataka, avgust i septembar 2023. su bili dva meseca u kojima su temperature površine mora bile najviše iznad dugogodišnjeg proseka). Topliji okeani oslobađaju više vlage u atmosferu i nose više energije koja efikasno deluje kao gorivo za oluje.

Kada je tropski Atlantik topao, oluje koje se tamo stvaraju takođe menjaju pravac, težeći ka severu preko okeana pre nego što se savijaju na istok. U budućnosti, toplije jeseni će verovatno značiti više ovih oluja koje će se održati preko Atlantika i pogoditi zapadnu Evropu.

I na drugim mestima oluje su sve jače. Uragan Otis nedavno je razorio meksički grad Akapulko, na primer. Otis se iz obične oluje razvio u ogroman uragan u rekordnom vremenu, i bio je prvi put u istoriji da je uragan u istočnom Pacifiku došao do kopna i održao se kao najjača oluja „kategorije 5“. Tropski ciklon Tej pogodio je Arapsko poluostrvo nedelju dana ranije sa 480 mm padavina u regionu Al-Ghaidah u Jemenu – osam puta više od godišnjeg proseka.

U neuobičajeno toplim jesenima, produženi periodi vrućine i malo padavina mogu uticati na useve u kasnoj sezoni kao što su jabuke, kruške, bobice i kupusnjače. U novembru 2022. toplo i suvo vreme je dovelo do ranog nicanja nekih ozimih useva u mnogim evropskim regionima. Kina je 2022. doživela šok u pogledu svojih jesenjih prinosa pšenice i nekog povrća nakon dužeg perioda suše i povišenih temperatura u jesenju žetvu.

Proizvodnja energije je takođe sve osetljivija na jesenje vrućine. Godine 2022, topla jesen značila je da su Evropljani koristili manje prirodnog gasa za grejanje, a umesto toga koristili električnu energiju za hlađenje. Suša predstavlja dodatni izazov, jer se manje energije može proizvesti kroz hidroelektrane, dok manje pouzdani nivoi rezervoara otežavaju planiranje proizvodnje unapred kako bi se poklopilo sa periodima najveće potražnje. U kasno leto i jesen prošle godine u Francuskoj, reke su postale toliko tople da su bile manje u stanju da ohlade nuklearne reaktore.

Turizam je jednako osetljiv na nesezonske temperature. Dok brojke često diktiraju spoljni faktori kao što su školski raspusti, ekstremne letnje temperature će sve češće dovesti do toga da ljudi odlaze u proleće i jesen.

Ipak, čak i jesenje destinacije otkrivaju da se stvari menjaju. Nova Engleska u SAD je poznata po svojim spektakularnim šarenim drvećem u ovo doba godine, ali uslovi zagrevanja menjaju vreme i živost njenog opadanja listova. Varijacije jesenje toplote mogle bi da utiču na obim posetilaca, ugrozivši turističku industriju vrednu milijardu dolara.

Nešto slično se primećuje u Japanu, gde lišće ostaje na drveću do kraja godine. Ovo može stvoriti dodatne opasnosti, jer kada drveće ima veću površinu lišća ono je više izloženo destruktivnim olujama vetra.

Ovo su samo neki od efekata neuobičajeno tople jeseni, čak i za sadašnje standarde. Ali kako se leta produžavaju i više oluja i ekstremnih vremenskih uslova u jesenjim mesecima izgleda nova norma, moramo da počnemo da preispitujemo kakvo vreme možemo da očekujemo u ovo doba godine.