U Centru za napredne prostorne tehnologije Univerziteta u A, Volfgang Alders, postdoktorski saradnik Nacionalne naučne fondacije SBE, koristi satelitske snimke i arheološke metode kako bi bolje razumeo poreklo urbanog života na istočnoj afričkoj obali Svahili, ogromnom regionu koji obuhvata moderne zemlje Somalija, Kenija, Tanzanija i Mozambik.
Objavio je dva članka na tu temu, jedan u časopisu za arheološku metodu i teoriju i raniju studiju u časopisu primene računara u arheologiji.
Tamošnja urbana društva imaju dugu istoriju koja seže više od jednog milenijuma, sa dokazima o trgovinskim vezama na velike udaljenosti čak iu Bocvani, Egiptu, Indiji i Kini.
Alders radi u ruralnim oblastima oko Zanzibar Sitija, modernog grada koji se brzo razvija sa drevnim korenima. Neprekidno okupiran skoro 1.000 godina, stari grad Zanzibara, koji je sada na Uneskovoj listi svetske baštine, ima karakteristike koje odražavaju njegovo kosmopolitsko poreklo kao trgovačko središte između Afrike i sveta Indijskog okeana.
Tokom svog postdoktorskog rada na CAST-u, koji se nalazi na Fulbright College of Arts and Sciences, Alders je bio u mogućnosti da proširi svoju naučnu mrežu, obuči se za napredne primene mapiranja dronova i nauči detalje obrade i primene multispektralnog (otkrivanja) više od vidljivih traka svetlosti) satelitski snimci za arheološke primene.
Koristeći ove satelitske podatke visoke rezolucije, Alders istražuje faktore životne sredine kao što su tlo, geologija i topografija koji su uslovili urbano poreklo i razvoj Zanzibara. Ali satelitski snimci takođe pomažu u rešavanju sve češćih arheoloških problema—sprovođenje arheoloških istraživanja u savremenim gradskim pejzažima, gde brzi rast brzo prikriva arheološke dokaze za drevna naselja.
Ovo je ključni izazov za arheologe u 21. veku.
Očekuje se da će se moderna urbana populacija povećati sa 55% na skoro 70% zemaljske populacije do 2050. godine, pri čemu će se veći deo tog rasta desiti u Africi. Klasični stereotip o arheologu je istraživač u udaljenom okruženju, ali realnost je da će urbane ekspanzije uskoro pokriti mnoga arheološka nalazišta koja trenutno leže u ruralnim područjima.
Analiza satelitskih snimaka omogućava Aldersu da precizno modelira nedavno urbano širenje, precizirajući male oblasti unutar modernog grada koje bi još uvek mogle da sadrže relativno neometane tragove prošlih aktivnosti u blizini starog centra drevnog grada. Kada se identifikuju, ove oblasti se ispituju na terenu.
Godine 2023., istraživanja koja su koristila ovaj metod dokumentovala su ostatke više od 50 drevnih i istorijskih lokaliteta, u rasponu od 7. do 19. veka n.e. Radeći sa istraživačima u CAST-u i lokalnim zajednicama i zvaničnicima nasleđa na Zanzibaru, Alders se nada da će njegov rad pomažu u balansiranju održivog urbanog razvoja sa mandatom za očuvanje nezamenljivog arheološkog nasleđa drevnog sveta Svahili.
Ovaj novi pristup arheološkom istraživanju takođe ima potencijal da promeni narativ o urbanizaciji u istočnoj Africi, pošto su se neki od najvećih i najvažnijih drevnih gradova na svahili – mesta poput Lamua, Mombase i Zanzibar Sitija – razvili u moderne istoimene gradove i dugo su bili zabranjeni za istraživače zbog poteškoća koje moderna urbana sredina predstavlja za arheološku prospekciju.
Ali tehnike satelitskog daljinskog otkrivanja razvijene u CAST-u mogu po prvi put omogućiti sistematsko istraživanje tragova pejzaža u ovim urbanim sredinama. Istraživanje može otkriti posebne ekološke i društveno-političke faktore koji su doveli do urbanog kontinuiteta na ovim mestima u poređenju sa drugim svahili urbanim centrima, kao što su Gede, Kilva ili Shanga, koji su propali pre nekoliko vekova.
U poređenju sa otprilike 300.000 godina moderne ljudske evolucije, život u gradu je još uvek upadljivo nov fenomen. To je novi društveni eksperiment, čiji su rezultati već drastično izmenili ljudske društvene odnose, zdravlje i planetarno okruženje. Nije jasno kako će se ovaj eksperiment na kraju odvijati, ali arheologija može otkriti kako su se urbana društva širom sveta pojavila, razvijala i nosila sa izazovima u prošlosti, bacajući svetlo na potencijalne putanje urbane budućnosti čovečanstva.