Istraživač gradi novi model za ispitivanje Usherovog sindroma

Istraživač gradi novi model za ispitivanje Usherovog sindroma

Ašerov sindrom, retka nasledna genetska bolest, vodeći je uzrok kombinovane gluvoće i slepila, a tip 2A (USH2A) je najčešći oblik. USH2A, uzrokovan mutacijama u genu USH2A, može uključivati gubitak sluha od rođenja i progresivni gubitak vida, što dovodi do pigmentnog retinitisa (RP). RP utiče na retinu, sloj oka koji je osetljiv na svetlost, što dovodi do raspada ćelija osetljivih na svetlost u mrežnjači što u početku dovodi do noćnog slepila praćenog progresivnim gubitkom dnevnog vida. Trenutno ne postoji tretman za USH2A.

Takođe, nijedna studija se do sada nije približila ispitivanju stvarne mehanike iza bolesti – iako je uspostavljanje modela za USH2A koji odražava fenotipove pacijenata bio važan cilj za budući razvoj terapijskih strategija. Većina modela sa Ašerovim sindromom uspešno reprodukuje gubitak sluha uočen kod pacijenata, ali ne uspeva da modelira probleme sa vidom.

„U našoj studiji, objavljenoj u Nature Communications, dizajnirali smo i generisali model koji izražava c.2299delG, najčešću mutaciju ljudske bolesti u USH2A“, izveštava Muna Naash, profesor biomedicinskog inženjerstva Džona S. Duna.

„Model pokazuje degeneraciju mrežnjače i izražava skraćeni, glikozilovani protein koji je pogrešno lokalizovan na unutrašnjem segmentu fotoreceptora. Degeneracija je povezana sa padom funkcije mrežnjače, strukturnim abnormalnostima u povezivanju cilijuma i spoljašnjeg segmenta i pogrešnom lokalizacijom partnera u interakciji sa usherinom – veoma dugog G-proteinskog receptora 1 (VLGR1) i vrtloga (VHRN).“

Ovi rezultati dokazuju da je ekspresija stvarnog mutantnog proteina korisna u reprodukciji USH2A retinalnog fenotipa i nudi uvid u strategije za dizajniranje terapijskih intervencija.

Dubinska analiza mrežnjače u modelu otkrila je strukturne anomalije u fotoreceptorima koje su na kraju dovele do smrti fotoreceptorskih ćelija što je uzrokovalo gubitak vida. Pošto model blisko oponaša bolest, omogućiće Naašu da prouči mehanizam bolesti i istraži mogućnosti lečenja uključujući gensku terapiju.

„Naš model pokazuje degeneraciju mrežnjače povezanu sa padom funkcije mrežnjače i nastavlja da podržava razvoj efikasne platforme za gensku terapiju za lečenje vizuelnih defekata povezanih sa USH2A“, rekao je Naash.