Studija MISTRAL, koja je uključivala 290 pacijenata sa uznapredovalim karcinomom pankreasa, istraživala je da li tretman sa ekstraktom imele (ME) pored standardnog lečenja može pomoći pacijentima da žive duže. Rezultat je da tretman nije napravio nikakvu razliku u odnosu na placebo u tome koliko dugo su pacijenti živeli. Studija je objavljena u Deutsches Arzteblatt international.
Ova nacionalna multicentrična studija sprovedena je između 2016. i 2022. godine.
„Nismo videli nikakvu razliku u tome koliko dugo su pacijenti živeli ili u pogledu njihovog ukupnog kvaliteta života kada smo dodali ME tretman“, kaže vođa studije Ketrin Voud, specijalista onkologije i palijativne medicine, Odeljenje za dijagnostiku i intervenciju, Univerzitet Umea.
Prethodne studije su pokazale da lečenje ME može pomoći pacijentima sa rakom pankreasa da žive duže i poboljšaju kvalitet života. Ali rezultati studije MISTRAL bili su drugačiji.
„Bili smo iznenađeni što su se naši rezultati toliko razlikovali od prethodnih studija. Naravno, bila bi dobra vest da nađemo pozitivan rezultat za preživljavanje kod ove bolesti.
Važna razlika u poređenju sa prethodnim studijama je u tome što je MISTRAL bila randomizovana dvostruko slepa studija, tj. sa nasumičnim uzorkovanjem gde ni pacijenti ni lekari nisu znali kome je dat ME tretman ili placebo. Uprkos tome, neki pacijenti su mogli da pretpostave da primaju ME tretman zbog reakcija na mestu injekcije, ali izgleda da to nije uticalo na rezultate.
„Naši rezultati će biti važni za one koji brinu o pacijentima sa uznapredovalim karcinomom pankreasa. Iako nismo videli nikakav efekat lečenja ME u ovoj studiji, studija nije pokazala nikakve rizike povezane sa njegovom upotrebom. Naša studija ne daje odgovor na pitanje o tome da li je ME tretman efikasan za druge tumore“, kaže Kathrin Vode.