Ispitivanje mortaliteta i sukcesije liderstva u porodičnom biznisu

Ispitivanje mortaliteta i sukcesije liderstva u porodičnom biznisu

Do 2030. godine, više od 30% porodičnih preduzeća u SAD će izgubiti svoje stareće lidere zbog odlaska u penziju ili smrti. Mnogi od tih lidera nemaju strategiju da ostave svoj posao, da ga predaju nasledniku ili da ga prodaju. Iako je retko da aktuelni lider umre dok je na funkciji, teško im je da se suoče sa svojom smrtnošću. Ipak, otpuštanje i ogroman efekat suočavanja sa smrtnošću nisu detaljno ispitivani od ranih pisanja o porodičnom biznisu.

Nensi Forster-Holt, docent za inovacije i preduzetništvo na poslovnom koledžu Univerziteta Rhode Island, videla je to izbliza. Pre oko 20 godina, ona i njen muž kupili su kompaniju za morske proizvode od ostarelog vlasnika „Pola“, koji nije planirao da se konačno penzioniše.

„Vrlo mali broj vlasnika preduzeća ima izlazni plan. Kada smo kupili naše poslovanje, vlasnik nam je rekao: „Nisam imao izlazni plan; Imao sam srčani udar.“ To je bilo tako duboko za mene. To je dovelo do moje teme za doktorat o penzionisanju vlasnika preduzeća.“ Čitajući knjigu Atula Gvandea „Biti smrtna“, bila je zapanjena paralelama između suočavanja sa svojom smrtnošću i planiranja da se odvoji od posla.

„Učinilo mi se drugačije od onoga što sam čuo u medicinskom svetu gde ako razumete svoju smrtnost, malo je veća verovatnoća da ćete se pustiti umesto da vršite pritisak na spasonosne ishode“, rekao je Forster-Holt, čije istraživanje interesovanja obuhvataju sukcesiju vlasnika porodičnih preduzeća i gerontologiju i penzionisanje ostarelih „ENDrepreneurs“. Umesto toga, postojeća stipendija o nasledstvu porodičnog biznisa naglašava liderovu potragu za besmrtnošću, navodeći da je to bio glavni uzrok neuspešnog nasledstva, rekla je ona.

Sada Forster-Holt i koautori Susan DeSanto-Madeia, vanredni profesor URI za sestrinstvo i palijativno zbrinjavanje, i Džejms Dejvis, profesor menadžmenta, marketinga i strategije na Državnom univerzitetu Juta, razmatraju fenomen nepovezanosti u planiranje sukcesije vlasnika malih preduzeća u novom radu.

Njihov esej, „Smrtnost lidera porodičnog biznisa: korišćenje modela palijativnog zbrinjavanja za ponovno zamišljanje otpuštanja“, objavljen je u martu u Journal of Management Inkuiri, vodećem recenziranom časopisu za naučnike i profesionalce u menadžmentu, organizacionom ponašanju. , strategiju i ljudske resurse.

Njihov rad istražuje postojeću literaturu o sukcesiji porodičnog biznisa i preispituje razumevanje smrtnosti i njene veze sa planiranjem vlasnika preduzeća da „pusti“ – ubacujući medicinski model palijativnog zbrinjavanja da bi se razumeli njegovi mogući efekti na proces.

Palijativno zbrinjavanje koristi alate koji obuhvataju period od dijagnoze do smrti, a rad uvodi ideju da planiranje napuštanja posla ima mnogo oblika. Autori nude model svesti o mortalitetu, koji prikazuje četiri stanja otpuštanja, odražavajući gde se osoba nalazi u suočavanju sa svojom smrtnošću.

Forster-Holt, koji je pozvao na bolje razumevanje borbe za otpuštanje u TEDkURI govoru, vodio je porodični poslovni centar na Univerzitetu Husson u Bangoru, Mejn, pre nego što je došao na URI, i otkrio da postojeća stipendija o porodičnom biznisu sukcesija nije obezbedila adekvatan način da se o tome razgovara.

„Alati su mi nedostajali u praksi sa porodičnim preduzećima“, rekla je ona. „Samo biste čuli priču za pričom o savetnicima koji ne znaju kako da uđu dublje, i ne znaju jezik koji bi pomogao liderima i njihovim porodicama da razgovaraju o budućnosti. Nismo imali alate, čak ni alate za razgovor. rekao: „Šta ako postoji komplet alata za to? Šta ako postoji bolji način da se o tome razgovara?“

U svom eseju, autori nude interdisciplinarni pristup pitanju otpuštanja dodajući palijativno zbrinjavanje, specijalizovanu negu koju priznaju Američki odbor medicinskih specijalnosti i Savet za akreditaciju za diplomirano medicinsko obrazovanje.

Palijativno zbrinjavanje stavlja naglasak na svijest o smrtnosti i planiranje, rekla je Forster-Holt. Pruža pristup koji se razvija koji se fokusira na kvalitet života osobe tokom ozbiljne bolesti i na kraju života, dok takođe promoviše razumevanje nečije smrtnosti – ne nužno da je smrt neminovna – i omogućava odgovarajući nivo planiranja.

On se bavi oklevanjem aktuelnih lidera porodičnih preduzeća da planiraju otpuštanje uključivanjem porodice ili drugih zainteresovanih strana u proces, postavljanjem osnovnih pravila i promovisanjem jasne i blagovremene komunikacije, postavljanja ciljeva, dostojanstva, poverenja i zajedničkog razumevanja izbora.

Esej takođe razmatra nivoe svesti o mortalitetu i naprednog planiranja nege – ključnih delova palijativnog zbrinjavanja – stvarajući model od četiri stanja otpuštanja i organizacionih ishoda sukcesije, uključujući dobre, prinudne, neuspešne i izbegnute. Tipologije obezbeđuju dijagnostički alat u kojem se otpuštanje može bolje razumeti, upravljati i planirati.

„Ovaj model bi mogao da pokrene hiljadu razgovora“, rekao je Forster-Holt. „Na primer, vođa i njihova porodica mogu biti u kvadrantu ‘Dobre smrti’, sa visokom svešću o smrtnosti i visokim nivoom planiranja, ili mogu biti u ‘Poricanju smrti’, sa niskim nivoom svesti i planiranja.

„Ovo je jednostavno označavanje ishoda od nedostatka svesti do visoke svesti i od nedostatka planiranja do veoma visokog planiranja i svega između“, rekla je ona.

„Literatura o porodičnom biznisu govori o neosuđivanju. Ne mogu da vam kažem da li ste imali dobar ili loš nasledstvo. Na vama je da procenite. Palijativno zbrinjavanje promoviše ‘spašeno putovanje’ gde možete da koristite raspoložive alate za poboljšanje rezultata —u našem slučaju, poslovni izlazak. Pitamo: ‘Postoji li način da vidite gde ste sada i shvatite da možda postoji način da odete negde drugde, koristeći svoju porodicu sa sobom’.“

Forster-Holt vidi buduće istraživačke mogućnosti iz eseja, uključujući istraživanje odnosa roda i kulture do svesti o smrtnosti i otpuštanja. Takođe bi mogao da informiše savetodavne službe za porodična preduzeća i promoviše uključivanje specijalista za palijativno zbrinjavanje kao pouzdanih savetnika za porodična preduzeća.

„Želim da proizvedem rad koji je koristan savetnicima, praktičarima i porodičnim preduzećima“, rekla je ona. „Takođe bih voleo da se to uči u učionici. Mi ne predajemo o smrtnosti u poslovnoj školi, ali verovatno bi trebalo.“