Ispitivanje regulacije krvnog pritiska tokom progresije kardiovaskularnih bolesti

Ispitivanje regulacije krvnog pritiska tokom progresije kardiovaskularnih bolesti

Rezultati regulacije krvnog pritiska pružaju jasnu sliku osnovnih mehanizama arterijskog barorefleksa, kritičnog kardiovaskularnog refleksa, tokom zdravlja i bolesti. Pod normalnim krvnim pritiskom, funkcionalna razlika može da varira između levog i desnog baroreceptora aorte, tipa mehanoreceptora ili specijalnog nervnog završetka koji se koristi za prenošenje informacija dobijenih iz krvnog pritiska unutar autonomnog nervnog sistema i regulisanje krvnog pritiska unutar unapred podešenog opsega. Ipak, mnogo je nepoznato u vezi sa lateralnošću ili dominacijom levog i desnog regiona funkcije barorefleksa aorte pod visokim krvnim pritiskom.

Da bi odgovorili na ovo pitanje, Ibrahim Salman, Omar Ameer i međunarodni tim naučnika iz oblasti farmacije, bioelektronike i medicine na Univerzitetu Alfaisal, Saudijska Arabija, Kejs Vestern univerzitet, SAD i Velika Britanija, proučavali su uticaj lateralnosti na kardiovaskularne sisteme vođene barorefleksom. Oni su to postigli korišćenjem genetskog modela esencijalne hipertenzije – spontano hipertenzivnog pacova. Rezultati istraživanja su sada objavljeni u Journal of Hipertension.

Istraživački tim je primetio da stimulisanjem levog, desnog i bilateralnog depresorskog nerva aorte u životinjskom modelu, oni mogu izazvati smanjenje srednjeg arterijskog pritiska, otkucaja srca, mezenteričnog vaskularnog otpora i femoralnog vaskularnog otpora u životinjskom modelu zavisno od frekvencije. Primarni autor Ibrahim Salman je rekao: „Na prvi pogled, telo je bilateralno i izgleda simetrično sa obe strane. Ali ovaj prvi utisak je prilično varljiv, posebno jer se radi o funkcionalno relevantnim razlikama između leve i desne strane mozga.“

Njihov rad je pokazao pojavu većih refleksnih redukcija tokom stimulacije levog i bilateralnog aortnog depresorskog nerva, u poređenju sa desnostranom stimulacijom, što ukazuje na dominaciju leve strane. Ibrahim je rekao: „Ova najnovija publikacija tima deli nove uvide o tome kako je leva strana ‘aortalnog’ barorefleksnog puta nadmašila desnu stranu da bi doprinela većem refleksnom redukciji krvnog pritiska u eksperimentalnom modelu hipertenzije.“

Štaviše, u životinjskom modelu od interesa, reakcije depresora refleksa su prvenstveno bile vođene promenama vaskularnog otpora. Rezultati studije su istakli zajedničku sličnost lateralizacije u funkciji barorefleksa aorte i pod normotenzivnim i pod visokim krvnim pritiskom (hipertenzivnim) uslovima.

Krvni pritisak se može održavati refleksom arterijskog baroreceptora kao ključnog regulatornog mehanizma koji funkcioniše unutar relativno uskog opsega fluktuacije. Sinhronalno dejstvo refleksnog puta može da vrati osnovne nivoe krvnog pritiska promovišući arterijsku vazodilataciju i smanjen minutni volumen srca. Poremećena barorefleksna funkcija i simpatička hiperaktivnost su povezani sa putem hronične hipertenzije. Napredne metode u bioinženjeringu i medicini omogućile su biolozima da precizno otkriju i moduliraju obrasce električne signalizacije unutar nervnog sistema, što je dovelo do terapijskih kliničkih intervencija za lečenje hipertenzivnih pacijenata. Ipak, ostaje mnogo da se zna o anatomskim i funkcionalnim komponentama arterijskog barorefleksa koji utiču na progresiju kardiovaskularnih bolesti tokom hipertenzije.

Salman i kolege su električno aktivirali aferentna vlakna baroreceptora u nervu depresora aorte kod pacova da bi istražili fiziološke i patološke mehanizme koji leže u osnovi regulacije kardiovaskularne funkcije vođene barorefleksom. Njihov rad je pokazao da direktna električna stimulacija aferenata baroreceptora kod spontano hipertenzivnih pacova ima značajan obim za analizu uloge baroreceptorskog kola tokom hipertenzije kako bi se identifikovali novi ciljevi koji leže u osnovi regulacije krvnog pritiska i na taj način otkrili nove metode za poboljšanje ili poboljšanje tehnologije terapije aktivacije barorefleksa (BAT). . Naučnici su pokazali da su aferenti baroreceptora aorte bili održivi alternativni ciljevi neuromodulacije stimulaciji karotidnog baroreceptora (putanja koja je prethodno ispitana u kliničkim istraživanjima) da bi se snizio srednji arterijski pritisak u pretkliničkom modelu glodara.

Postojeći izveštaji koji podržavaju anatomske i funkcionalne razlike u putevima levog i desnog barorefleksa su ograničeni kako u normalnim tako iu patološkim stanjima kao što je hipertenzija. Rezultati studije su istakli simetriju levo-desno tokom cirkulatornih funkcija u modelu glodara da bi se dobili tragovi podataka koji ilustruju kardiovaskularne odgovore tokom nervne stimulacije. Pored izračunavanja procentualnih promena hemodinamskih mera. Istraživački tim je takođe izmerio refleksne depresorske odgovore, refleksne bradikardne odgovore, refleks mezenterične i refleksne femoralne vaskularne odgovore u celini.

Rad je pokazao da je funkcionalna karakterizacija barorefleksa aorte tokom hipertenzije omogućila da se barorefleksni sistem leve i desne aorte ponašaju različito, pri čemu njihove interakcije jedna sa drugom nisu bile specifično aditivne. Rezultati su se slagali sa prethodnim radom istog tima u normotenzivnim uslovima kako bi se naglasila bočna selekcija funkcije barorefleksa aorte i tokom hipertenzije.

Prethodne studije sa pacijentima sugerišu sličnu bočnu selekciju u funkciji karotidnog barorefleksa. Salman i njegove kolege stoga predviđaju da bi bočna selekcija primećena sa aortnim barorefleksom na životinjskim modelima u ovoj studiji na sličan način implicirala na kliničke ishode. Ovi nalazi su posebno pogodni za aortni baroreflek, i stoga mogu da informišu o aktuelnoj hirurškoj praksi bilateralne implantacije uređaja za terapiju aktivacije barorefleksa (BAT) kod pacijenata.

Na ovaj način, Ibrahim M. Salman, Omar Z. Ameer i kolege su sproveli funkcionalnu karakterizaciju aortnog barorefleksa kako bi pokazali da je razumevanje ovih puteva nervnog sistema fundamentalno za potpuno razumevanje različitih sistemskih funkcija tokom zdravlja i bolesti. Rezultati ove studije pokazali su izbor funkcije barorefleksa aorte sa leve i desne strane kako bi se proširilo znanje o neuroanatomiji i neurofiziologiji koja leži u osnovi osnovnog mehanizma regulacije krvnog pritiska.

Prijavljena levo-desna asimetrija u funkciji barorefleksa otvara novu i zanimljivu mogućnost da se ceni fiziološka funkcija ove populacije nervnih vlakana koja se može terapeutski ciljati za neuromodulaciju. Baropacing je trenutno dostupan za pacijente sa hipertenzijom i srčanom insuficijencijom; stoga, istaknute funkcionalne razlike treba da doprinesu procesu finog podešavanja nivoa pada krvnog pritiska kod pacijenata koji su podvrgnuti terapiji aktivacije barorefleksa (BAT) i identifikuju nove neuronske mete za neuromodulaciju tokom kliničkih i pretkliničkih ispitivanja.