Procenjuje se da četvrtina odraslih i dve trećine dece ima jak strah od igala, prema američkim centrima za kontrolu i prevenciju bolesti. Ipak, javno zdravlje zavisi od toga da li su ljudi voljni da prime vakcine, koje se često daju ubodom.
Darci Dunn-Lavless, student doktorskih studija na Institutu za biomedicinsko inženjerstvo Univerziteta u Oksfordu, istražuje potencijal bezbolne, bezigle isporuke vakcine ultrazvukom. On će podeliti nedavna dostignuća u ovoj obećavajućoj tehnici u okviru konferencije Acoustics 2023 u Sidneju, koja se održava od 4. do 8. decembra u Međunarodnom kongresnom centru u Sidneju. Njegova prezentacija će se održati 4. decembra u 11:00 po australijskom istočnom letnjem vremenu.
„Naš metod se oslanja na akustični efekat koji se zove ‘kavitacija’, a to je formiranje i pucanje mehurića kao odgovor na zvučni talas,“ rekao je Dan-Loles. „Cilj nam je da iskoristimo koncentrisane rafale mehaničke energije proizvedene od kolapsa ovih mehurića na tri glavna načina. Prvo, da očistimo prolaze kroz spoljašnji sloj mrtvih ćelija kože i dozvolimo molekulima vakcine da prođu. Drugo, da deluje kao pumpa koja tera molekule leka u ove prolaze. Najzad, da se otvore membrane koje okružuju same ćelije, pošto neke vrste vakcina moraju da uđu u ćeliju da bi funkcionisale.“
Iako su početni testovi in vivo pokazali da je 700 puta manje molekula vakcine isporučeno kavitacionim pristupom u poređenju sa konvencionalnim injekcijama, pristup kavitacije je proizveo veći imuni odgovor. Istraživači teoretiziraju da bi to moglo biti zbog kože bogate imunitetom koju ultrazvučna isporuka cilja, za razliku od mišića koji primaju ubod. Rezultat je efikasnija vakcina koja bi mogla pomoći u smanjenju troškova i povećanju efikasnosti uz mali rizik od neželjenih efekata.
„Po mom mišljenju, glavni potencijalni neželjeni efekat je univerzalan za sve fizičke tehnike u medicini: ako primenite previše energije na telo, možete oštetiti tkivo“, rekao je Dan-Loles. „Izloženost prekomernoj kavitaciji može da izazove mehanička oštećenja ćelija i struktura. Međutim, postoje dobri dokazi da se takva oštećenja mogu izbeći ograničavanjem izlaganja, tako da je ključni deo mog istraživanja da pokušam da u potpunosti identifikujem gde se nalazi ovaj bezbednosni prag za vakcinu. isporuka.“
Dunn-Lavless radi kao deo većeg tima pod nadzorom dr Majka Greja, profesora Boba Karlajla i profesora Konstantina Kusiosa u Oksfordskoj laboratoriji za biomedicinsku ultrazvuk, bioterapiju i biofarmaceutiku (BUBBL). Njihov kavitacioni pristup može biti posebno pogodan za DNK vakcine koje je trenutno teško isporučiti. Sa kavitacijom koja može da pomogne u otvaranju membrana blokirajući terapeutski pristup ćelijskom jezgru, druge prednosti DNK vakcina, kao što su fokusirani imuni odgovor, nizak rizik od infekcije i stabilnost na policama, mogu se bolje iskoristiti.